A. Domańska Historia żółtej ciżemki, bohater epizodyczny; postać historyczna, wielki książę litewski. Został patronem Litwy, a jego kult wprowadzono już za życia jego brata, Zygmunta I Starego.

Wygląd: "Dużego był wzrostu, a wychudzony do ostatnich granic chorobą, wydawał się jeszcze wyższym. Ciemne włosy nosił dość długo, opadały mu do ramion; czoło szerokie, szlachetne, a pod owalnie zarysowanymi brwiami jarzyły się gorączką cudne czarne oczy. Cała dusza świętego królewicza mieszkała w tych mądrych, słodkich, miłosiernych oczach. Nos trochę za długi i wysunięta dolna warga Habsburgów czyniły nieco ujmy w jego urodzie".

Życiorys: Brak informacji w utworze. Wiadomo, że pędził życie bardzo pobożnie, zmarł podczas mszy świętej, patrząc na ołtarz Królowej Aniołów.

Charakterystyka: Pobożny, dobry, ujmujący, bardzo kochany przez wszystkich dworzan, już za życia był uważany za świętego. Niezwykle skromny. Spełnił życzenie Wawrzusia i podarował mu żółte ciżemki, z których jedna wpadła za ołtarz, kiedy chłopak wspiął się, by włożyć pastorał w ręce posągu biskupa Stanisława.

Rola w utworze: osoba święta, godna szacunku, choć bardzo młoda.