J. I. Kraszewski Stara baśń, bohater trzecioplanowy; niemiecki kupiec i szpieg.

Wygląd: Miał rude, gęste włosy i był potężnie zbudowany. Umiał być przymilny, gdy chciał coś sprzedać, ale dla syna był szorstki.

Życiorys: Był niemieckim kupcem. Miał żonę z plemienia Słowian i syna Gerdę. Sprzedawał Polanom broń z żelaza, a kobietom ozdoby ze złota. Skupował bursztyn i skóry. Razem ze Smerdą pojechał na zamek książęcy, gdzie okazało się, że jest posłem ojca Brunhildy. Nawet on był zaskoczony okrucieństwem Chwostka, dlatego kazał milczeć synowi i szybko wyjechał z kraju Polan. Ponownie pojawił się jako przewodnik najeźdźców. Po klęsce Niemców został niewolnikiem Ludka, a potem Dobka. Nadal jednak służył Niemcom, starając się namówić Dobka do zdrady i przejścia na stronę synów Chwostka. Dobek podszedł go udając, że skłania się na stronę Leszków, pojechał z nim do ich obozu, dzięki czemu poznał siłę i uzbrojenie najeźdźców. Następnie w drodze powrotnej z obozu wrogów Dobek zabił Henga.

Charakterystyka: Człowiek sprytny, dumny, lekceważy Polan, uważa, że są prymitywni, przywozi im nowe narzędzia, ozdoby. Razi jego oschłość i brutalność wobec syna.

Rola w utworze: poseł ojca Brunhildy, kupiec.