A. Czechow Śmierć urzędnika, bohater główny i tytułowy; egzekutor, człowiek o stosunkowo niskim poczuciu własnej wartości, przerażony wypadkiem w teatrze tak długo przeprasza Brizżałowa, że tamten w końcu wyrzuca go ze swojego gabinetu. Zrozpaczony Czerwiakow umiera.

Wygląd: Rosyjski urzędnik w randze egzekutora, o niepozornym, nie zwracającym uwagi wyglądzie.

Życiorys: Podczas przedstawienia teatralnego niespodziewanie kicha i "obryzguje" siedzącego przed nim generała. Długo go przeprasza, najpierw w teatrze, potem odwiedza go w jego gabinecie. W końcu rozsierdzony generał wyrzuca go z domu. Wtedy Czerwiakow w rozpaczy umiera.

Charakterystyka: Człowiek nieśmiały, stara się nie zwracać na siebie niczyjej uwagi. Głośne kichnięcie w teatrze całkowicie wytrąca go z równowagi. Nadaje wypadkowi nadzwyczajną wagę, zwłaszcza, kiedy uświadamia sobie, że przypadkowo "obryzgał" siedzącego w rzędzie przed nim Brizżałowa.

Przeprasza go, wprawiając starca w zmieszanie. Sytuacja zaczyna być kłopotliwa, Czerwiakow nie odstępuje generała. Każdy jego gest rozumie jako przyganę, groźbę, gniew, jawną niechęć. Przychodzi do niego pełen pokory i skruchy. Nie może zrozumieć, dlaczego Brizżałow nie chce z nim rozmawiać. Mały incydent w jego świadomości urasta do rangi przestępstwa. Mdleje ze strachu przed zniecierpliwionym generałem. W końcu umiera.

Rola w utworze: Człowiek całkowicie wciągnięty w biurokratyczną machinę. Chce, aby generał na sposób "urzędniczy", oficjalnie przyjął przeprosiny, może "wystawił" na to odpowiednie poświadczenie? Stara się postępować zgodnie z wpojonymi zasadami, normami administracyjnymi. Jego życie zostało zdominowane przez rzeczywistość carskiej Rosji.