S. Lem Opowieści o pilocie Pirxie, bohater drugoplanowy; pilot statku kosmicznego, człekokształtny automat.

Wygląd: Wyglądał na Skandynawa, bo miał jasne oczy i wyblakłe, kręte włosy.

Życiorys: Niewiele informacji w utworze, wiadomo jedynie, że był pierwszym pilotem na statku kosmicznym złożonym z robotów i ludzi, o nazwie "Goliat", na którym doszło do awarii wyrzutni sondy.

Charakterystyka: Był świetnym pilotem, ze swobodą sterował statkiem, ale w trudnej sytuacji zachował się zbyt samodzielnie, nie konsultował swych poczynań z dowódcą. Posiadał przy tym niezwykłą umiejętność wykonywania błyskawicznych obliczeń bez pomocy kalkulatorów. Okazało się, że był automatem człekokształtnym, który miał szybsze reakcje niż ludzie, nie potrzebował snu, nie ulegał zmęczeniu ani chorobom, obywał się bez tlenu i żywności. Brakowało mu natomiast intuicji i zdolności twórczych. Działając na własną rękę, o mało nie pozbawił życia kolegów. Zresztą robił to celowo - chciał zdyskredytować dowódcę i wyeliminować kolegów-ludzi, udowadniając wyższość automatów nad nimi. Był pozbawiony skrupułów, litości, sumienia. Przegrał, bo nie znał psychicznych możliwości człowieka.

Rola w utworze: Calder w czasie wyprawy chciał udowodnić wyższość robota nad człowiekiem. Na szczęście nie udało mu się to i kosmiczna podróż zakończyła się szczęśliwie.