Dezynfekcja polega na zredukowaniu liczby drobnoustrojów do bezpiecznego poziomu – o 4 lub 5 logarytmów.

Nie oznacza to całkowitego niszczenia mikroorganizmów oraz ich form przetrwalnikowych (to drugie zachodzi podczas sterylizacji). Niemniej pozostawia powierzchnię bezpieczną dla zdrowia.

Metody dezynfekcji rozróżniamy przede wszystkim zależnie od tego, co wymaga zdezynfekowania – mogą to być m.in. podłogi, ściany, urządzenia, narzędzia, albo skóra, czy błony śluzowe.

Drugim rozróżnieniem, metod dezynfekcji jest stosowanie substancji czynnych, odpowiedzialnych za dezynfekcję. 

Metody dezynfekcji według podziału na powierzchnie, wobec których się ją stosuje: Dezynfekcja rąk i skóry – inaczej mówiąc antyseptyka

Dezynfekcja skóry polega na oczyszczeniu skóry pacjenta przed zabiegami – szczególnie tymi, podczas których dochodzi do przecięcia lub nakłuć skóry, bądź tkanek.

Innym z kolei tematem jest dezynfekcja rąk. W grę wchodzi higieniczna, jak i chirurgiczna dezynfekcja rąk. Ta druga, jest oczywiście bardziej wymagająca, stosowana głównie podczas zabiegów. Higieniczna dezynfekcja rąk to dość częsta czynność, którą powinno się wykonywać:

Dezynfekcja ran

Najskuteczniejsze preparaty w dezynfekcji ran wychodzą z firm Braun oraz Schulke, co nie oznacza, że to jedyny słuszny wybór. W ofercie pozbieraliśmy produkty służące do irygacji ran przewlekłych, oczyszczania ran z drobnoustrojów oraz dezynfekcji skóry.

Dezynfekcja narzędzi chirurgicznych

Zasadniczo narzędzia należy wstępnie oczyścić przed dezynfekcją, a następnie zależnie od materiału z jakiego zostały wykonane i ich przeznaczenia dokonuje się dezynfekcji ręcznej lub maszynowej. Preparaty znacznie różnią się właściwościami, dlatego prosimy uważnie zapoznać się z ich przeznaczeniem. Rozróżniamy na przykład preparaty enzymatyczne, do wstępnego oczyszczania narzędzi, gotowe preparaty do dezynfekcji lub wydajne koncentraty.

Szybka dezynfekcja małych powierzchni - środki alkoholowe

Produkty do szybkiej dezynfekcji małych powierzchni charakteryzują się krótkim czasem działania, minimalną szkodliwością dla personelu i pacjentów oraz prostotą posługiwania się nimi. Pośród nich znajdziemy skoncentrowane produkty do wyrabiania roztworu roboczego, gotowe spray’e lub chusteczki do przecierania. Preparaty alkoholowe mogą uszkodzić niektóre powierzchnie wrażliwe na działanie alkoholu.

Szybka dezynfekcja małych powierzchni - środki bezalkoholowe

Środki bezalkoholowe są nieco droższe i mają zazwyczaj dłuższy czas działania od preparatów alkoholowych, w zamian są zupełnie nieszkodliwe dla dezynfekowanych powierzchni wyrobów medycznych. Mają też przyjemniejszy zapach.

Dezynfekcja dużych powierzchni

 

Preparaty do dezynfekcji dużych powierzchni dzielą się zasadniczo na chlorowe i bezchlorowe.

W tych pierwszych substancją czynną są związki chlorowe, np. aktywny chlor. Różnice obejmują również spektrum bójcze – preparaty chlorowe oprócz b, f, v, tbc mają powiększone spektrum o spory (formy przetrwalnikowe, np. clostridium difficile). Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie powierzchnie są odporne na działanie chloru.

w drugich natomiast częste są czwartorzędowe środki amonowe. Preparaty bezchlorowe przeważnie wyróżniają się niezastąpionymi właściwościami myjąco-dezynfekującymi, co zawdzięczają połączeniu ze środkami powierzchniowo czynnymi. To ich główna przewaga, która pozwala zaoszczędzić ogrom czasu podczas sprzątania obiektów.

Warto również zapoznać się z zasadami obliczania roztworu roboczego

Maty dezynfekcyjne

Maty dezynfekcyjne służą ograniczeniu rozprzestrzeniania się drobnoustrojów na butach i kołach. Najczęściej stosuje się je w przemyśle i hodowli np. podczas dezynfekcji kół ciężarówek, czy butów pracowników. Są również stosowane w laboratoriach lub na oddziałach o podwyższonych standardach higieny.

Pranie z wykorzystaniem środków dezynfekujących

Pranie odzieży, mopów, czy szmatek wymaga profesjonalnych produktów oferujących jednoczesne usuwanie zanieczyszczeń organicznych z materiału oraz skutecznego dezynfekowania. Szczególnie uciążliwe okazują się zaschnięte plamy, które można usunąć w wysokich temperaturach, ale bez uszkodzenia tkanin potrzebne będą skuteczne preparaty. Istotne będzie również zachowanie koloru pranych ubrań i minimalny wpływ na kurczliwość materiału. Preparat piorąco-dezynfekujący powinien być skuteczny w różnych temperaturach.

Dezynfekcja wody

Do dezynfekcji wody najczęściej stosuje się preparaty chlorowe w stężeniu nieszkodliwym dla ludzi i zwierząt – o ile woda będzie przeznaczona do picia. Efektu dezynfekcji wody można zaznać na własnej skórze podczas kąpieli w publicznych basenach.

Dezynfekcja w przedszkolach

Swojego czasu opublikowaliśmy kilka poradników dla pracowników przedszkoli i żłobków. Dowiecie się tam Państwo o wszystkich potrzebnych preparatach do dezynfekcji. Przedstawiamy również najważniejsze metody dezynfekcji.

Dezynfekcja w salonach kosmetycznych

 

Dezynfekcja w tych miejscach jest równie restrykcyjna co w klinikach, dlatego każdy pracownik powinien zapoznać się z zasadami higieny. Materiał jest obszerny, ale przyswojenie wiedzy i zastosowanie jej w praktyce pracuje nie tylko na bezpieczeństwo gabinetu, ale też na jego renomę.

 

Bezpieczeństwo podczas dezynfekcji

Nie chcemy, żeby klienci i pracownicy na własnej skórze przekonali się o ubocznych skutkach działania substancji dezynfekujących. Z tego powodu wszystkim zalecamy stosowanie rękawiczek ochronnych zarówno podczas mycia podłóg, czy urządzeń, jak i w kontakcie z pacjentem.

Żeby zregenerować skórę dłoni polecamy Państwu stosowanie środków pielęgnujących kremów i emulsji.

Do pracy przydatna będzie również odzież ochronna

 

Substancje czynne stosowane w dezynfekcji

Najpopularniejsze z nich to: