Aby żyć w harmonii, powinniśmy praktykować umiejętność wybaczania zarówno sobie, jak i innym. Oto sekret szczęśliwego, wyważonego życia.

 

Niby podświadomie wiemy, że przebaczenie uwolni nas od ciężaru, jaki sami zdecydowaliśmy nałożyć na swoje ramiona, ale jeśli przychodzi co do czego, jesteśmy w kropce: nie potrafimy się go pozbyć!

 

Czym jest przebaczenie?

 

Jest to akt woli. Przebaczenie wymaga od nas wyboru, bazując na naszej woli i intelekcie, opierając się na racjonalności, nawet gdy w dalszym ciągu mamy w sobie poczucie krzywdy. Kiedy wybaczamy, nie możemy od razu odczuć pozytywnych emocji w stosunku do danej osoby. Nadal mogą występować różne uczucia i emocje w stosunku do niej, ale pomimo tych uczuć decydujemy się działać pozytywnie względem tej osoby. Przebaczenie komuś nie oznacza, że ​​akceptujemy jego zachowanie.

Dlatego wybaczenie jest wyborem. Kiedy decydujemy się puścić, następuje akt woli, niekoniecznie natychmiastowe uczucie miłości.

 

W telegraficznym skrócie, aby przebaczyć, trzeba:

 • zrozumieć swoje działania,
 • postanowić je zmienić,
 • poprawić to, co można poprawić,
 • szczerze przeprosić,
 • wyleczyć obrażenia,których się nabawiliśmy.

„Akt przebaczenia ma miejsce w naszym umyśle. To naprawdę nie ma nic wspólnego z drugą osobą”. – Louise Hay

 

Powyższe kroki są trudne, a realizacja ich wymaga samoświadomości, odwagi i siły. Przebaczenie to proces transformacji samego siebie. Jeśli zmienimy postrzeganie krzywdy i uznamy, że trzymanie żalu do kogoś jest samookaleczaniem się, łatwiej będzie nam rozpocząć proces przebaczania. Pójście do przodu to uwolnienie się od przeszłości, od urazów, krzywdy i gniewu. Wybaczając, uwalniasz się z więzów, które sam na siebie nałożyłeś. Uwalniając się teraz, oszczędzamy sobie bólu, który zaniesiemy ze sobą w przyszłość.

 

Zacznij od siebie

Proces przebaczania zacznij od siebie samego: wybacz sobie. Prawdopodobnie trzymasz w sobie wiele żalu do samego siebie, który sprawia, że nie jesteś w stanie skupić się na teraźniejszości i przyszłości. Jeśli nie masz równowagi w swoim sercu, ciężko będzie ci ją uzyskać względem innych. Autentyczne przebaczenie jest możliwe do uzyskania tylko wtedy, gdy pogodzimy się z własną przeszłością. Tylko wtedy będziemy emanować światłem i dobrą energią, i tylko wtedy będziemy mogli przebaczyć prawdziwie.

Nie potrafię wybaczyć. Co teraz?

Przebaczenie to proces trudny i żmudny, który kosztować może wiele energii, ale przejście przez niego potrafi wznieść nas na wyżyny i uzyskać docelową, wyższą częstotliwość. Jeśli człowiek nie może wybaczyć, trzyma się niższych energii i wibracji, które ograniczają jego radość, miłość i światło. Nie można nikogo zmusić do wybaczenia lub przyjęcia przebaczenia. 

 

Co się stanie jak wybaczysz?

 

Będziesz mógł otworzyć się na nowe doświadczenia, zaczniesz eksplorować życie. Nie będziesz energetycznie uwiązany do nikogo, będziesz wolny i szczęśliwy. Spokój, który pojawi się w twoim życiu będzie nie do opisania. Kiedy pozwolisz odejść przeszłości, z lekkością ruszysz w przyszłość i będziesz cieszyć się teraźniejszością. Osiągniesz niezwykłą harmonię i miłość. Będziesz wiedzieć, że przebaczyłeś, gdy na myśl o krzywdach będziesz wysyłać pozytywną energię do osób, które do tych krzywd się przyczynili, a same krzywdy będziesz traktować jak cenną lekcję.

 

Zapominanie to nie przebaczanie.

 

Chociaż zapomnienie będzie długoterminowym efektem przebaczenia, tak zapomnienie nie jest jego początkiem. Bez doświadczenia wybaczenia zapominanie będzie sposobem na uniknięcie bólu i krzywdy (tak zwane wyparcie). Nie próbuj zapominać. Spróbuj przebaczyć. A nawet jeśli przebaczysz, nie musisz zapomnieć!

 

Czym przebaczenie nie jest?

 

Przebaczenie nie oznacza, że usprawiedliwiasz działania drugiej osoby. Nie musisz też jej informować, że jej wybaczono (chociaż często jest to zmaterializowanie naszych odczuć). Przebaczenie nie oznacza, że nie możesz więcej myśleć o sytuacji, że nie masz już nic do przepracowania i wypracowania. Nie musisz też zapominać, nie musisz też trzymać blisko tej osoby, zupełnie tak jakby nic się nie stało. To nie jest coś, co robisz dla tego kogoś. To jest coś, co robisz dla siebie. Wybaczając, dajesz sobie możliwość akceptacji rzeczywistości oraz tego, co się wydarzyło. Znajdujesz sposób na to, aby żyć z tym dalej. Może to być proces stopniowy, dlatego daj sobie czas.

 

Co możesz zrobić?

 • Wypowiedz na głos swoje prawdy, nawet jeśli dotyczą one tylko ciebie. Napisz na papierze, jak się czujesz, co cię skrzywdziło i jak bardzo. Wypowiedzenie tego na głos jest dobrym początkiem do tego, aby krzywda odeszła.
 • Narysuj obraz, na który przelejesz swoje odczucia względem sytuacji.
 • Napisz list, w którym napiszesz, dlaczego wybaczasz i co cię skrzywdziło,jak to czujesz.Nie wysyłaj go.Możesz go przeczytać na głos i spalić.
 • Wyrzuć z siebie gniew – najlepiej męcząc całe swoje ciało, aby pozbyć się złogów energetycznych.

Przebaczanie nie przychodzi łatwo.  Ten proces często wiele nas kosztuje,lecz myslę,że warto to czynic na co dzień.Myslę też,że dobrze i lżej czujemy sie po nim.

 

Opracował na podstawie źródeł:

 • Źródła: purposefairy.com/66010/the-act-of-forgiveness-and-learning-how-to-forgive/talkitover.in/emotions/forgiveness
 • passiton.com/your-inspirational-stories/2264-the-act-of-forgiveness-learning-how-to-forgive
 • psychologytoday.com/us/blog/mindful-anger/201409/how-do-you-forgive-even-when-it-feels-impossible-part-1
 • greatergood.berkeley.edu/topic/forgiveness/definition
 • caringonline.com/forgiveness-isnt-an-act-its-a-process/

Waclaw