Streszczenie

Streszczenie — definicja

Streszczenie to – najprościej rzecz ujmując – skrót dzieła, z zachowaniem wszystkich istotnych wątków. Celem streszczenia jest zawarcie kluczowych informacji dotyczących treści utworu z zachowaniem chronologii zdarzeń. Ważne, aby streszczenie zawierało informacje na temat struktury dzieła oraz ważnych składników fabuły. Pisanie streszczenia wymaga dokładnego i wnikliwego zapoznania się z utworem. 

Najczęściej mamy do czynienia ze streszczeniami książek, zwłaszcza lektur szkolnych, ale nie tylko one posiadają swoje skrócone wersje. Artykuły naukowe i wypowiedzi publicystyczne również wymagają pisania ich streszczeń do różnych celów. Szczególnym rodzajem streszczenia jest „résumé”, czyli zamieszczane na końcu utworu i będące jego podsumowaniem w obcym języku.  Bardziej przyziemne z kolei będą streszczenia filmów i seriali, z którymi niemal każdy ma na co dzień do czynienia. 

Streszczenie jest także pomocnym narzędziem, wykorzystywanym do nauki. Już samo pisanie streszczenie pomaga lepiej zapamiętać treść utworu, a także pozwala wrócić do niego w późniejszym czasie. Sprawnie napisane streszczenie lektur szkolnych, ma za zadanie wspomóc powtórki materiału i przypomnieć sobie treści utworów bez konieczności wracania do źródła.

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.