Sprawozdanie

Sprawozdanie — definicja 

Sprawozdanie jest to opis, relacja z konkretnych wydarzeń. Należy je przygotować na podstawie autentycznych, samodzielnie zebranych informacji. Z tego powodu osoba, która pisze sprawozdanie, powinna być naocznym świadkiem lub uczestnikiem wydarzeń. W sprawozdaniu używa się czasu przeszłego. Należy również zachować porządek chronologiczny, tzn. opisywać wydarzenie zgodnie z ich faktyczną kolejnością.

Sprawozdanie ma ściśle określoną konstrukcję, na którą składa się wstęp, rozwinięcie i zakończenie. We wstępie sprawozdania powinny znaleźć się ogólne informacje, związane z miejscem, rodzajem i celem opisywanego wydarzenia. Rozwinięcie to natomiast część, w której należy przedstawić jego przebieg. W zakończeniu sprawozdania powinno znaleźć się krótkie podsumowanie oraz opinia autora tekstu.

Umiejętność napisania sprawozdania przydaje się również przy tworzeniu reportażu, recenzji czy protokołu Te formy wypowiedzi traktuje się często jak rodzaje, podtypy sprawozdania. 

Sprawdź też, jak napisać reportaż. Kliknij >>

Jak napisać sprawozdanie?

  •  Wiernie odtwórz rzeczywistość.

Jedną z cech sprawozdania jest jego autentyczność. Taki dokument powinien zatem być zgodny z prawdą i przedstawiać rzeczywiste wydarzenia. Nie wolno Ci zatem przekręcać, zmieniać ani pomijać pewnych sytuacji czy wydarzeń 

  • Opieraj się na sprawdzonych, autentycznych materiałach.

Najlepiej, gdy jesteś naocznym świadkiem lub uczestnikiem wydarzenia, z którego masz zrobić sprawozdanie. Miej jednak na uwadze, że pamięć jest ulotna. Dlatego rób notatki na bieżąco. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z nich w trakcie pisania i nic Ci nie umknie. Własne zapiski to autentyczne i niezawodne źródło informacji. 

  • Zachowaj porządek chronologiczny.

Pisząc sprawozdanie, pamiętaj o zachowaniu chronologii. Innymi słowy, pisz po kolei. Zgodnie z przebiegiem danego zdarzenia. Żeby sobie to ułatwić, twórz na bieżąco plan wydarzeń, na który będą składać się ponumerowane, krótkie zdania. Dzięki temu unikniesz chaosu i bez problemu rozwiniesz każdy z punktów w czasie pisania sprawozdania. 

  • Zachowaj odpowiednią strukturę.

Każda wypowiedź pisemna powinna mieć odpowiednią strukturę. Dotyczy to również sprawozdania. Podziel je na wstęp, rozwinięcie i zakończenie. We wstępie napisz, co jest przedmiotem sprawozdania. Podaj nazwę wydarzenia, a także — jego czas i miejsce. Możesz wymienić także jego uczestników. W rozwinięciu opisz przebieg opisywanego zdarzenia, podkreślając najważniejsze momenty. A w zakończeniu, podsumuj je i wyraź swoją opinię na temat opisywanego wydarzenia

  • Pisz w czasie przeszłym. 

Sprawozdanie to opis, relacja z minionych wydarzeń. Dlatego tworząc je, używaj czasowników w czasie przeszłym. W tym przypadku ważna jest konsekwencja. Uważaj, by nie mieszać czasów, np. pisząc raz w czasie teraźniejszym, a raz w przeszłym. 

Sprawdź też, jak napisać recenzję. Kliknij >>

Sprawozdanie — przykład

Sprawozdanie z konkursu

19 grudnia 2021 roku odbył się w naszej szkole konkurs pod tytułem „Kolęda naszych czasów”. Zadaniem uczestników było napisanie własnej kolędy i zaśpiewanie jej na melodię jednego ze znanych utworów. W konkursie wzięły udział wszystkie klas z Liceum Marii Konopnickiej w Toruniu, tzn. 12 zespołów. Każdy z nich miał silną reprezentację w postaci trojga ochotników.

W jury zasiadała pani dyrektor, nauczyciel muzyki oraz profesor języka polskiego. Część konkursowa rozpoczęła się o 9.00, w sali gimnastycznej. Konkurs trwał w sumie dwie2 godziny. W tym czasie usłyszeliśmy m.in.m. in. hip-hopową kolędę o tym, że prezenty nie są najważniejsze, w wykonaniu uczniów klasy II a oraz pastorałkę o spotkaniu przy wigilijnym stole, w stylu reggae, której autorem był uczeń klasy drugiej o profilu humanistycznym. Obrady jury trwały pół godziny. Z relacji nauczycieli, którzy zasiadali w jury, dowiedzieliśmy się, że poziom artystyczny wydarzenia był bardzo wyrównany, co utrudniało wybór. Wyniki zostały ogłoszone ok. 12.30. Trzecie miejsce zajęli uczniowie klasy II d, którzy zainspirowali się kolędą „Dzisiaj w Betlejem”, udowadniając, że Boże Narodzenie nie ma konkretnej lokalizacji. Drugie miejsce zdobył zespół z klasy III b, parafrazując znany świąteczny przebój „Last Christmas”, a zwycięzcami zostali uczniowie klasy I c, którzy napisali kolędę, inspirując się „Opowieścią wigilijną” Karola Dickensa. Nagrodami w konkursie były świąteczne paczki słodyczy. Wszyscy finaliści przekazali nagrody do jednego z rodzinnych domów dziecka w Toruniu. 

Około 13. 30 przewodnicząca samorządu szkolnego, przebrana za śnieżynkę, zawiozła nagrody podopiecznym placówki przy ul. Mikołaja Kopernika. Dzieci ucieszyły się z niespodziewanej wizyty, a jeszcze bardziej z prezentów. Nasza śnieżynka wróciła do szkoły z pięknymi ozdobami choinkowymi, które zostały wykonane przez małych mieszkańców rodzinnego domu dziecka. Ozdoby te zawiesiliśmy na choince, znajdującej się w szkolnym holu. 

O godzinie 15.00 wszyscy rozeszli się do swoich klasy, żeby zasiąść przy wspólnym stole i podzielić się opłatkiem. 

To był wyjątkowy dzień w naszej szkole, pełen świątecznej magii i wzruszeń. Mam nadzieję, że te uczucia zostaną z nami dłużej. 

 

Sprawozdanie z wycieczki do Biskupina

26 września 2021, z okazji Dnia Ziemniaka, odbyliśmy wycieczkę do Biskupina. Wzięli w niej udział wszyscy uczniowie, z wyjątkiem Adama, który był chory. W tym czasie opiekowała się nami, nasza wychowawczyni oraz nauczycielka, która na co dzień pracuje w świetlicy szkolnej. Godzinę zbiórki wyznaczono na 9.00 i już dziesięć minut później ruszyliśmy w drogę. 

O godzinie 12.00 dotarliśmy na miejsce. Przywitała nas uśmiechnięta pani przewodnik, która oprowadziła klasę po całej osadzie, opowiadając jej historię. Od godziny 13.00 mieliśmy czas wolny. Wykorzystaliśmy go na zakup pamiątek i na udział w przeróżnych zajęciach, takich jak lepienie z gliny czy na strzelanie z łuku. O godzinie 16.00 zorganizowano ognisko, na którym piekliśmy ziemniaki i kiełbaski. Zachęceni przez panią przewodnik, śpiewaliśmy rozmaite piosenki, które większość z nas znała z letnich obozów. 

Wyjazd opóźnił się o pół godziny, ponieważ wcale nie mieliśmy ochoty wracać. Pod szkołę nasz autokar zajechał dopiero wieczorem, ok. godziny 20.00.

Wycieczka do Biskupina była dla nas praktyczną lekcją historii i z przyjemnością wrócimy tam za rok. 

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.