Podanie

Podanie — definicja

Podanie jest to oficjalne pismo, skierowane do konkretnej firmy, instytucji (np. urzędu, szkoły) lub władz (lokalnych lub państwowych). Zasadniczą część dokumentu stanowi prośba oraz jej przekonujące uargumentowanie.

Podanie ma formalny charakter i określoną strukturę, której musisz się trzymać. Dotyczy to również języka, który powinien mieć formalny charakter. Pisz jasno i zwięźle. Jeśli to możliwe, pisz krótkie i proste zdania. Kieruj się zasadą, minimum słów, maksimum treści.

Zanim zaczniesz pisać, dobrze się przygotuj. Wypisz najważniejsze argumenty, które mają przekonać adresata, do pozytywnego rozpatrzenia twojego podania. Dokument ten najlepiej napisać na komputerze i wydrukować na kartce A4. Możesz również napisać go ręcznie, ale wówczas pisz czytelnie i pamiętaj o odpowiedniej strukturze podania. W każdym przypadku zadbaj o estetykę takiego pisma. Po wydrukowaniu podania podpisz je własnoręcznie, nawet jeśli całość powstała w edytorze tekstowym. Inaczej dokument może zostać uznany za nieważny. W praktyce oznacza to, że instytucja, do której zostanie skierowany, nie weźmie pod uwagę takiego podania, nie rozpatrzy go. 

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu.

Polityka Cookies. Prywatność. Copyright: INTERIA.PL 1999-2023 Wszystkie prawa zastrzeżone.