Trzewikodziób

To jedyny przedstawiciel rodziny trzwikodziobów, gatunku dużego ptaka. Zamieszkuje Sudan Południowy, Ugandę i brzegi jeziora Czad. Pierwszy raz został opisany dopiero w połowie XIX wieku, przez angielskiego przyrodnika Johna Goulda.

Posiada charakterystyczny dziób, który pomaga mu szukać pożywienia w mule. W sytuacji zagrożenia kłapie dziobem, wydając głos podobny do bociana. Prowadzi głównie nocny tryb życia.

Trzewikodziób
Jakiś problem? Nie nie, panie Trzewikodziobie. Fot. 123RF

Kanczyl srebrnogrzbiety (myszojeleń)

Był ostatnio zaobserwowany w Wietnamie, choć naukowcy myśleli, że już dawno wyginął. Najmniejszy przeżuwacz świata. Nie pomyl go przypadkiem ze sarną!

Rzeczywisty zasięg występowania myszojelenia jest nieznany. Oprócz Wietnamu może też zamieszkiwać Laos, Tajlandię i Kambodżę.

Urson

Ten ssak występuje w Ameryce Północnej i wyglądem przypomina jeżozwierza. Jak większość zwierząt w naszym zestawieniu prowadzi nocny tryb życia. Potrafi dobrze wspinać się po drzewach i pływać. Jest zmorą turystów ze względu na swoje upodobanie do soli. Wędrowcy, którzy pozostawią buty pokryte solą drogową na noc przed namiotem, mogą obudzić się bez butów, lub z poogryzanym obuwiem.

Urson na drzewie
Urson w Kanadzie. Fot. 123RF 

Żronkowate

Duże, owłosione osy bez skrzydeł. Już sam opis brzmi jak z horroru! W dodatku ich użądlenia są bardzo bolesne, chociaż atakują tylko obronie własnej. Występują na całym świecie, a cztery gatunki można spotkać nawet w naszym kraju.

Osa z rodziny żronkowatych
Osa z rodziny żronkowatych. Fot. 123RF 

Spodobał ci się ten artykuł? Zobacz także:

Ciekawostki biologiczne: mieszańce zwierząt cz. 1

Ciekawostki biologiczne: mieszańce zwierząt cz. 2

Ciekawostki biologiczne: mieszańce zwierząt cz. 3

Ciekawostki biologiczne: mieszańce zwierząt cz. 4