Hipopotam karłowaty

To drugi, oprócz hipopotama nilowego, żyjący przedstawiciel hipopotamowatych. Od swojego nilowego towarzysza różni się m.in tym, że został znacznie później odkryty i przez to słabiej poznany. To zwierzę, które wbrew swojej nazwie zaliczamy do dużych ssaków, mieszka na terenach zachodniej Afryki, głównie w Liberii, ale też na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Gwinei i Sierra Leone. Miejscowe konflikty znacznie utrudniają ochronę tego zagrożonego gatunku. Dodatkowo nieregulowane wycinki lasów i przygotowywanie terenów pod uprawy sprawiają, że naturalne siedliska hipopotama karłowatego ulegają zniszczeniu.

Hipopotam karłowaty
Hipopotam karłowaty / fot. 123RF

Hipopotam karłowaty prowadzi samotny tryb życia lub porusza się w niewielkich grupach, na obszarze nie większym niż 185 hektarów. Prowadzi nocny tryb życia, a większość dnia po prostu odpoczywa w wodzie, zapobiegając wysychaniu wrażliwej skóry. W nocy przez około 6 godzin żeruje. Te hipopotamy są roślinożercami, które potrafią zjeść praktycznie każdą roślinę!

Bathynomus

Największy znany przedstawiciel równonogów. Zamieszkuje Atlantyk i Indo-Pacyfik. Być może głębiej w oceanie żyją jeszcze większe okazy, tymczasem ten znalazł swoje miejsce na głębokości od 170 do 2100 metrów. Bathynomusy są padlinożercami, a jako że w ich naturalnym środowisku trudno o pokarm, potrafią wytrzymać bez jedzenia nawet kilka tygodni. Kiedy więc na niego trafią, objadają się tak bardzo, że mają nawet problem z poruszaniem się! 

Bathynomus
Bathynomus / fot. 123RF

Czytaj dalej na następnej stronie...