Bazyliszek płatkogłowy

Ze względu na umiejętność biegania po wodzie jest też nazywany Jaszczurką Jezusa Chrystusa. Ten gatunek zamieszkuje wilgotne lasy Ameryki Środkowej. Bazyliszek jest wszystkożerny, zajada owoce, kwiaty, owady, a nawet małe ssaki np. gryzonie. Jest zwierzęciem terytorialnym. Samiec kontroluje duży teren, na którym znajduje się grupa samic, z którymi się łączy.

Bazyliszek płatkogłowy - zdjęcie
Bazyliszek płatkogłowy / fot. 123RF/Picsel 

Jenot (szop usyryjski)

Ten sympatycznie wyglądający ssak z rodziny psowatych występuje także w Polsce, choć nie jest to jego naturalne środowisko. W 1939 roku został sprowadzony z Dalekiego Wschodu do Związku Radzieckiego. Później przeniósł się na Ukrainę, Białoruś i Litwę i rozpoczął wędrówkę po Europie. Dzisiaj występuje już na terenie całego kontynentu. Jest wszystkożernym drapieżnikiem. Wśród psowatych jest, oprócz urocjona wirginijskiego (zwierzę podobne do kojota, które zamieszkuje Amerykę Środkową), jedynym przedstawicielem gatunku, który wspina się na drzewa.

Jenot - zdjęcie
 Jenot / fot. 123RF/Picsel 

Gwiazdonos amerykański

Jak wskazuje nazwa, tego ssaka nie spotkacie w naszym kraju, występuje bowiem w Ameryce Północnej - w Kanadzie i USA. Zwraca uwagę jego ryjek, który składa się z mięsistych wyrostków, których używa do poszukiwania pokarmu. Po raz pierwszy opisany w XVII wieku przez Karola Lineusza. Najbardziej przypomina znanego wam kreta i tak jak on prowadzi podziemny styl życia.

Gwiazdonos amerykański - zdjęcie
Gwiazdonos amerykański / fot. US National Parks Service / domena publiczna

Pewnie się tego nie spodziewacie, ale według czasopisma Nature jest to najszybszy łowca na świecie. Znalezienie pokarmu (np. larwy owada), decyzja o zjedzeniu i połknięcie zajmuje mu 120 milisekund! Potrzebuje 8 milisekund, żeby stwierdzić, czy ofiara jest jadalna.

Zainteresowały Cię te zwierzęta?

Zobacz poprzednie artykuły:

Zwierzęta, o których istnieniu nie wiedziałeś cz.1

Zwierzęta, o których istnieniu nie wiedziałeś cz.2