1602665219-1587110751-99319094-m (1)
Ayam Cemani, kurczak warty ponad 10 000 złotych / fot. 123RF

Ayam Cemani

Ten gatunek zwierząt pochodzi z Sumatry i jest bardzo rzadką rasą czarnych kur. Ayam to w języku indonezyjskim „kurczak”, a Cemani to nazwa wioski na wyspie Jawa, z której pochodzi ta ciekawa rasa. Przez stulecia mieszkańcy wyspy wykorzystywali te czarne kury do celów religijnych. Do Europy sprowadzono je dopiero w 1998 roku. Dzisiaj gatunek Ayam Cemani sprzedawany jest w wielu krajach na kontynencie, między innymi w Niemczech, Holandii, Słowacji, a nawet w Polsce.

To, co odróżnia Ayam Cemani od innych kur, to czarne upierzenie. Czarnego koloru są też grzebień i dziób przedstawicieli tej rasy, a także kości, krew i narządy wewnętrzne. To ubarwienie jest wywołane zbyt dużą pigmentacją tkanek. W Polsce można taką kurę kupić już za około 70 złotych, ale ceny na świecie zmieniają się w zależności od hodowli i rasy koguta. Indonezyjski Król – tak nazywa się najdroższa rasa Ayam Cemani, może kosztować ponad 10 000 złotych!

1602665326-1589796274-condylura
Gwiazdonos amerykański / fot. US National Parks Service / domena publiczna

Gwiazdonos amerykański

Ten ssak występuje w Ameryce Północnej – w Kanadzie i w USA. W oczy rzuca się jego ryjek, składający się z mięsistych wyrostków, których gwiazdonos używa do poszukiwania pokarmu. Zwierzę zostało po raz pierwszy opisane przez Karola Lineusza w XVII wieku. Jeśli porównać go do ssaków, które żyją w Polsce, najbardziej przypomina kreta. Tak jak on prowadzi podziemny tryb życia.

Według czasopisma Nature jest to najszybszy łowca na świecie. Cały proces od znalezienia pokarmu (np. larwy owada), przez decyzję o zjedzeniu i połknięcie zajmuje mu nie więcej niż 120 milisekund! Według naukowców potrzebuje około 8 milisekund, żeby stwierdzić, czy ofiara jest jadalna. To jest dopiero supermoc, której mogą zazdrościć mu pozostali przedstawiciele ciekawych gatunków, którzy znaleźli się w tym zestawieniu.

Czytaj dalej na następnej stronie...