Wyrak upiorny
Wyraka upiornego rzeczywiście można się przestraszyć! / fot.123RF

Wyrak upiorny

Ten gatunek naczelnego ssaka rzeczywiście mógłby kogoś przestraszyć swoim upiornym wyglądem (co zaliczymy do jego supermocy). Na szczęście mieszkańcy indonezyjskiej wyspy Celebes oraz okolicznych wysepek doskonale wiedzą, że mogą na niego trafić w lesie, a nawet podmiejskim ogrodzie. Tak, jak dla większości zwierząt w tym artykule, utrata naturalnych siedlisk wyraka sprawia, że jest dzisiaj gatunkiem zagrożonym.

Wyraki żyją w nocy i mają głównie mięsożerną dietę. Co ciekawe, podczas snu jedno oko zwierzęcia jest zawsze otwarte. Co jeszcze wyróżnia te małpy? Na starość, która przypada pomiędzy 14 a 16 rokiem życia, ich włosy stają się siwe, podobnie jak u ludzi.

1602665535-119685797-s
Harpia Wielka odpoczywa na gałęzi przed kolejnym polowaniem / fot. 123RF

Harpia wielka

To największy ptak, który zamieszkuje lasy tropikalne południowo-środkowej Ameryki i jeden z największych ptaków na świecie. Zazwyczaj znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego w swoim ekosystemie. Ze względu na wycinkę lasów i odstrzał, jest zagrożony wyginięciem i znajduje się pod ścisłą ochroną.

20 procent jego ofiar stanowią zwierzęta naczelne (w tym także duże małpy). Chętnie poluje na leniwce. Jego supermoc to możliwość porwania w powietrze ofiary równej masie ich ciała! Jest to możliwe dzięki potężnym szponom, największym, jakie posiadają wszystkie żyjące orły! 

Czytaj dalej na następnej stronie...