Skoczek pustynny
Podskoczek egipski wyglądem przypomina kankura i potrafi skakać jak kangur / fot. 123RF

Podskoczek egipski

Zwany jest również skoczkiem pustynnym. Wbrew swojej nazwie, nie jest to zwierzę, które żyje jedynie w Egipcie. Zamieszkuje nory na stepach i pustyniach Afryki i Azji. Nory podskoczka tworzą skomplikowany system korytarzy z wieloma wejściami, wyjściami, osobnymi komorami przeznaczonymi do odpoczynku lub celów lęgowych. Bez problemu radzi sobie zarówno na terenie skalistym, jak i na pustynnych diunach.

Podskoczek prowadzi nocny tryb życia. Do jego supermocy należy umiejętność kilkumetrowych skoków! Z tego powodu bywa porównywany do małego kangura i rzeczywiście, na zdjęciu powyżej widać pewne podobieństwo. Co ciekawe, podskoczek ogóle nie pije wody, pozyskuje ją z roślin i owadów, które zjada. 

Wielkouch króliczy.
Wielkouch króliczy w zoo. Autor: stephentrepreneur. Licencja: CC BY-SA 2.0

Wielkouch króliczy

Ten sympatyczny torbacz zamieszkuje Australię. Podobnie, jak pozostałe ssaki, które pojawiły się w tym artykule, prowadzi nocny tryb życia. Jest samotnikiem, jak hipopotam karłowaty, czasem jednak zdarza się, że zamieszkuje w parze z drugim osobnikiem tego gatunku. Tak jak podskoczek buduje skomplikowany system nor. Ze względu na utratę naturalnych siedlisk, a także wprowadzenie na ich tereny zwierząt, które stanowią zagrożenie dla wielkoucha, dzisiaj jest to gatunek silnie narażony na wyginięcie.

Wielkouch posiada ogromne uszy, dzięki którym chłodzi organizm, podczas gorących dni w środkowej i zachodniej części kontynentu.

Czytaj dalej na następnej stronie...