Hipopotam karłowaty

To drugi, oprócz hipopotama nilowego, żyjący przedstawiciel hipopotamowatych. Od swojego kuzyna różni się między innymi tym, że został znacznie później odkryty i przez to jest gorzej poznany. To zwierzę, które wbrew swojej nazwie zaliczane jest do dużych ssaków, mieszka na terenach zachodniej Afryki, głównie w Liberii, ale też na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Gwinei i Sierra Leone. Miejscowe konflikty znacznie utrudniają ochronę tego zagrożonego gatunku. Dodatkowo działania człowieka takie, jak nieregulowane wycinki lasów i przygotowywanie terenów pod uprawy sprawiają, że naturalne siedliska hipopotama karłowatego ulegają zniszczeniu.

Hipopotam karłowaty prowadzi samotny tryb życia lub porusza się w niewielkich grupach, na obszarze nie większym niż 185 hektarów. Jego największa aktywnośc przypada na noc, a dnie spędza odpoczywając w wodzie, co zapobiega wysychaniu wrażliwej skóry. W nocy żeruje przez około 6 godzin. Jaka jest supermoc tego hipopotama? Jest w stanie zjeść i przetrawić każdą roślinę, która jest dostępna w jego naturalnym środowisku, przez co jego dieta jest bardzo bogata.

Bathynomus
Równonóg, który może pokonać rekina / fot. 123RF

Bathynomus

To największy znany przedstawiciel równonogów. Zamieszkuje Atlantyk i Indo-Pacyfik. Być może głębiej w oceanie żyją jeszcze większe okazy, tymczasem ten znalazł swoje miejsce na głębokości od 170 do 2100 metrów pod poziomem morza i może się pochwalić imponującymi rozmiarami - nawet do pół metra długości! 

Jakie supermoce posiadają te zwierzęta? Bathynomusy są padlinożercami, żywią się martwymi kałamarnicami, rybami i wielorybami a jako że w ich naturalnym środowisku trudno o pokarm, potrafią wytrzymać bez jedzenia nawet kilka tygodni. Kiedy więc na niego trafią, objadają się tak bardzo, że mają nawet problem z poruszaniem się! Zaatakowane zwierze może być trudnym przeciwnikiem nawet dla rekina. W 2015 roku ekipa filmowa Discovery nagrała materiał, który pokazuje walkę między uwięzionym w pułapce przedstawicielem gatunku Bathynomus, a rekinem. Bohater tego artykułu atakuje wielkiego drapieżnika, łapiąc go za głowę i... ją zjada!

Czytaj dalej na następnej stronie...