Każda osoba prowadząca własną firmę ma obowiązek opłacać składki emerytalne, rentowe i wypadkowe. Często ich wysokość niepokoi młodych przedsiębiorców, którzy dopiero poznają rynek. Dlatego ZUS wymyślił rozwiązanie – zniżki preferencyjne.

Czym są zniżki preferencyjne?

To jedna z najważniejszych ulg dla młodych przedsiębiorców. Dzięki niej właściciele firmy mają czas na rozkręcenie biznesu bez obaw o to, że nie podołają opłaceniu składek. Z preferencyjnych warunków można korzystać przez okres 24 miesięcy kalendarzowych. Na czym polega ta ulga?

Tradycyjna składka na ubezpieczenie społeczne wynosi co najmniej 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dla młodego przedsiębiorcy to często zbyt wysoki próg, dlatego może on liczyć na składki w wysokości 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. 

Oznacza to, że w 2018 roku preferencyjne składki ZUS pozwolą zaoszczędzić świeżo upieczonym biznesmenom nawet ponad 700 złotych miesięcznie. Podczas gdy minimalne składki przy tradycyjnych zasadach będą wynosiły 912,22 zł, nowe firmy zapłacą jedynie 200,16 zł.

Komu przysługują zniżki preferencyjne?

Zniżki preferencyjne, zwane potocznie „małym ZUS-em”, są ukłonem w stronę osób, które dopiero założyły działalność gospodarczą. Muszą jednak spełnić dwa istotne warunki.

Contetnt box 695x150_dopbry

 

Pierwszy z nich dotyczy innych działalności pozarolniczych. Młody przedsiębiorca, który chce skorzystać ze zniżek, w okresie ostatnich 60 miesięcy nie mógł prowadzić jakiejkolwiek działalności innej niż rolnicza, w tym między innymi działalności gospodarczej czy jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Drugim warunkiem jest zakaz wykonywania na rzecz byłego pracodawcy usług, które wchodzą w zakres obecnie wykonywanej działalności gospodarczej. Dotyczą one pracodawców, u których młody przedsiębiorca pracował w bieżącym bądź poprzednim roku kalendarzowym i wykonywał identyczne usługi w ramach stosunku pracy.

Komu NIE przysługują zniżki preferencyjne?

„Mały ZUS” nie przysługuje osobom, które nie spełniły wyżej określonych warunków. Jeśli raczkujący przedsiębiorca w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadził jakąkolwiek działalność pozarolniczą, będzie musiał opłacić standardowe składki.

O preferencyjnych warunkach muszą także zapomnieć wspólnicy jednoosobowych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością a także spółek jawnych, komandytowych i partnerskich. „Mały ZUS” ominie również twórców, artystów oraz osoby prowadzące szkołę niepubliczną.

Istotne jest to, że zniżki dotyczą wyłącznie osoby, która założyła działalność gospodarczą i nie przechodzą na współpracowników. Oznacza to, że jeśli żona założyła działalność gospodarczą i spełniła warunki, może zapłacić „mały ZUS”, jednak współpracującego z nią męża będzie obowiązywała standardowa składka.

Jak skorzystać ze zniżek preferencyjnych?

To bardzo proste. Urzędnicy ZUS sami przygotują odpowiednie dokumenty, na podstawie danych przekazanych przez CEIDG. Przedsiębiorca musi jeszcze w ciągu 7 dni od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej wypełnić zgłoszenie do ubezpieczenia, a preferencyjne zniżki zostaną przyznane automatycznie. 

pobrane (2)

Zobacz, ile wiesz o ubezpieczeniach społecznych! Weź udział w quizie - kliknij!

Artykuł powstał we współpracy z ZUS przy projekcie „Lekcje z ZUS”.

 

Czy wiesz, skąd bierze się wysokość składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców? Określa je ustawa o...

Opublikowany przez Olimpiada Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych 13 marca 2018