Spis treści:

Zagadka matematyczna

Zagadka matematyczna z naszego artykułu wymaga chwili zastanowienia. Na planszy znajdują się cztery ustawione w szeregu liczby – każda z prawej strony jest większa od liczby po swojej lewej. Są to: 5, 7, 11, 19. Zadaniem osoby rozwiązującej tę zagadkę jest znalezienie kolejnej, piątej liczby w tym szeregu. Nie jest to oczywiste, a liczb nie łączą proste zależności. Należy więc odszukać wzór, który pokaże, dlaczego rosną one w taki, a nie inny sposób.

Przeczytaj również: Szukasz odpowiedzi do zadań z podręczników z matematyki? Przeczytaj o nowej stronie, na której je znajdziesz!

Zagadki ze wzorem obliczeń

Zagadki, w których należy znaleźć konkretny wzór wykonywania działań, by wyjaśnić, w jaki sposób rosną zapisane w szeregu liczby, wymagają nie tylko sprawności rachunkowej, ale również analitycznego i nieszablonowego myślenia oraz uważności na szczegóły. Częste rozwiązywanie tego typu matematycznych łamigłówek pozwala jednak ćwiczyć kreatywność oraz szkolić mózg w rozwiązywaniu problemów, co może przydać się również poza światem matematyki – w szkole, pracy czy życiu codziennym.

Przeczytaj również: Trudna zagadka matematyczna. Rozwiążesz? Jesteś geniuszem

Zagadka matematyczna – rozwiązanie

Jeśli próbowałeś rozwiązać tę zagadkę, ale po dłuższym czasie nadal nie wiesz, jaka liczba powinna być kolejną w szeregu albo udało ci się znaleźć wzór, ale chcesz sprawdzić, czy twoje rozwiązanie jest dobre, możesz zobaczyć poniżej, jaka jest prawidłowa odpowiedź oraz jej wyjaśnienie.

Piątą liczbą w szeregu jest 35. Jaki wzór trzeba jednak zastosować, by to udowodnić? Zacząć należy od tego, że drugą z kolei liczbą jest 7. By ją uzyskać, możemy wykorzystać pierwszą w szeregu liczbę (czyli 5) i dodać do niej 2. Trzecią z kolei liczbę, czyli 11, dam nam – podobnie jak poprzednio – liczba wcześniejsza w szeregu, ale zsumowana z podwojoną liczbą, którą wcześniej dodawaliśmy, czyli 2 pomnożonym przez 2. Ten sam wzór można zastosować na kolejnych liczbach – wówczas wyjdzie, że piąta w szeregu jest 35. Jak będzie wyglądało to w zapisie matematycznym?

5 + 2 = 7

7 + 4 = 11

11 + 8 = 19

19 + 16 = 35


Źródło: fresherslive.com, bryk.pl

Oprac.: Redakcja

 

Odpowiedzi do zadań z podręczników z matematyki znajdziesz tutaj:

Matematyka – rozwiązania zadań z zeszytu ćwiczeń

Odpowiedzi do zadań z podręcznika z matematyki

Ćwiczenia z wyjaśnieniami – podręczniki z matematyki