Kim jest Wielki Brat? 

Dzisiaj możemy określić go jako ikonę popkultury. Jest postacią w antyutopii Orwella pod tytułem „Rok 1984”. Dzieło ukazało się w 1949 roku i było naszpikowane podtekstami politycznymi i nawiązaniami do zbrodniczych działań systemów totalitarnych. Świat przyszłości przedstawiony w utworze obejmuje trzy mocarstwa: Eurazję, Oceanię i Wschódazję, między którymi trwa nieustanna wojna. Londyn, znajdujący się w Oceanii jest miastem, w którym życie każdego człowieka jest bezwarunkowo podporządkowane państwu. O losie obywateli decydują cztery ministerstwa: Ministerstwo Pokoju, Prawdy, Miłości i Obfitości. Na ich czele stoi najwyższy wódz – Wielki Brat. 

Można go określić jako uosobienie Partii (władzy), która nigdy nie umrze. Ma zawsze rację, o co dbają podległa mu ministerstwa. Kontroluje obywateli za pomocą teleekranów, które są zainstalowane w każdym mieszkaniu. Główny bohater powieści – Winston Smith, jest przekonany o tym, że Wielki Brat cały czas go obserwuje. 

Wielki Brat
Obserwujące oko jest symbolem Wielkiego Brata. Źródło: 123RF/Picsel

Na plakatach przedstawiany jest jako dojrzały mężczyzna z długim czarnym wąsem i trudno oprzeć się wrażeniu, że przypomina Józefa Stalina. Są też zwolennicy teorii, którzy uważają, że inspiracją do stworzenia tej postaci jest Brendan Bracken – minister informacji Wielkiej Brytanii do 1945 roku. Orwell uważał, że manipulacje i cenzura wojenna są wynikiem działania na najwyższych szczeblach w ministerstwie informacji. Poza tym inicjały Brendana Brackena to BB (Big Brother).