W tym artykule przeczytasz o:
Hipopotam karłowaty
To drugi, oprócz hipopotama nilowego, żyjący przedstawiciel hipopotamowatych. Od swojego kuzyna różni się między innymi tym, że został znacznie później odkryty i przez to jest gorzej poznany. To zwierzę, które wbrew swojej nazwie zaliczane jest do dużych ssaków, mieszka na terenach zachodniej Afryki, głównie w Liberii, ale też na Wybrzeżu Kości Słoniowej, w Gwinei i Sierra Leone. Miejscowe konflikty znacznie utrudniają ochronę tego zagrożonego gatunku. Dodatkowo działania człowieka takie, jak nieregulowane wycinki lasów i przygotowywanie terenów pod uprawy sprawiają, że naturalne siedliska hipopotama karłowatego ulegają zniszczeniu.
Hipopotam karłowaty prowadzi samotny tryb życia lub porusza się w niewielkich grupach, na obszarze nie większym niż 185 hektarów. Jego największa aktywność przypada na noc. Dnie spędza, odpoczywając w wodzie, co zapobiega wysychaniu jego wrażliwej skóry. Nocą żeruje przez około 6 godzin. Jaka jest supermoc tego hipopotama? Jest w stanie zjeść i przetrawić każdą roślinę, która jest dostępna w jego naturalnym środowisku, przez co jego dieta jest bardzo bogata.

Bathynomus
To największy znany przedstawiciel równonogów. Zamieszkuje Atlantyk i Indo-Pacyfik. Być może głębiej w oceanie żyją jeszcze większe okazy, tymczasem ten znalazł swoje miejsce na głębokości od 170 do 2100 metrów pod poziomem morza i może się pochwalić imponującymi rozmiarami — nawet do pół metra długości!
Jakie supermoce posiadają te zwierzęta? Bathynomusy są padlinożercami, żywią się martwymi kałamarnicami, rybami i wielorybami, a jako że w ich naturalnym środowisku trudno o pokarm, potrafią wytrzymać bez jedzenia nawet kilka tygodni. Kiedy więc na niego trafią, objadają się tak bardzo, że mają nawet problem z poruszaniem się! Zaatakowane zwierze może być trudnym przeciwnikiem nawet dla rekina. W 2015 roku ekipa filmowa Discovery nagrała materiał, który pokazuje walkę między uwięzionym w pułapce przedstawicielem gatunku Bathynomus a rekinem. Bohater tego artykułu atakuje wielkiego drapieżnika, łapie go za głowę i... zjada ją!

Przeczytaj również: Bajkowe lodowe kwiaty. Masz szczęście, zobaczysz je w Polsce
Podskoczek egipski
Zwany jest również skoczkiem pustynnym. Wbrew swojej nazwie, nie jest to zwierzę, które żyje jedynie w Egipcie. Zamieszkuje nory na stepach i pustyniach Afryki i Azji. Nory podskoczka tworzą skomplikowany system korytarzy z wieloma wejściami, wyjściami, osobnymi komorami przeznaczonymi do odpoczynku lub celów lęgowych. Bez problemu radzi sobie zarówno na terenie skalistym, jak i na pustynnych diunach.
Podskoczek prowadzi nocny tryb życia. Do jego supermocy należy umiejętność skakania na długość kilku metrów! Z tego powodu bywa porównywany do małego kangura i rzeczywiście, na zdjęciu powyżej widać pewne podobieństwo. Co ciekawe, podskoczek w ogóle nie pije wody, pozyskuje ją z roślin i owadów, które zjada.

Wielkouch króliczy
Ten sympatyczny torbacz zamieszkuje Australię. Podobnie, jak pozostałe ssaki, które pojawiły się w tym artykule, prowadzi nocny tryb życia. Jest samotnikiem, jak hipopotam karłowaty, czasem jednak zdarza się, że zamieszkuje w parze z drugim osobnikiem tego gatunku. Tak jak podskoczek buduje skomplikowany system nor. Ze względu na utratę naturalnych siedlisk, a także wprowadzenie na ich tereny zwierząt, które stanowią zagrożenie dla wielkoucha, dzisiaj jest to gatunek silnie narażony na wyginięcie.
Wielkouch posiada ogromne uszy, dzięki którym chłodzi organizm, podczas gorących dni w środkowej i zachodniej części kontynentu.

Przeczytaj również: 7 rzeczy, których nie wiedziałeś o pingwinach
Wyrak upiorny
Ten gatunek naczelnego ssaka rzeczywiście mógłby kogoś przestraszyć swoim upiornym wyglądem. Na szczęście mieszkańcy indonezyjskiej wyspy Celebes oraz okolicznych wysepek doskonale wiedzą, że mogą na niego trafić w lesie, a nawet w podmiejskim ogrodzie. Tak jak u większości zwierząt w tym artykule, utrata naturalnych siedlisk wyraka sprawia, że jest dzisiaj gatunkiem zagrożonym.
Wyraki żyją w nocy i mają głównie mięsożerną dietę. Co ciekawe, podczas snu jedno oko zwierzęcia jest zawsze otwarte. Co jeszcze wyróżnia te małpy? Na starość, która przypada pomiędzy 14. a 16. rokiem życia, ich włosy stają się siwe, podobnie jak u ludzi.

Harpia wielka
To największy ptak, który zamieszkuje lasy tropikalne południowo-środkowej Ameryki i jeden z największych ptaków na świecie. Zazwyczaj znajduje się na szczycie łańcucha pokarmowego w swoim ekosystemie. Ze względu na odstrzał oraz wycinkę lasów, jest zagrożony wyginięciem i znajduje się pod ścisłą ochroną.
20 proc. jego ofiar stanowią zwierzęta naczelne (w tym także duże małpy). Chętnie poluje na leniwce. Jego supermoc to możliwość porwania w powietrze ofiary równej masie ich ciała! Jest to możliwe dzięki potężnym szponom, największym, jakie posiadają wszystkie żyjące orły!

Przeczytaj również: Lodowe jaja. Rzadkie zjawisko, które zachwyca
Ayam Cemani
Ten gatunek zwierząt pochodzi z Sumatry i jest bardzo rzadką rasą czarnych kur. Ayam to w języku indonezyjskim „kurczak”, a Cemani to nazwa wioski na wyspie Jawa, z której pochodzi to ciekawe zwierzę. Przez stulecia mieszkańcy wyspy wykorzystywali czarne kury do celów religijnych. Do Europy sprowadzono je dopiero w 1998 roku. Dzisiaj gatunek Ayam Cemani sprzedawany jest w wielu krajach na kontynencie, między innymi w Niemczech, Holandii, na Słowacji, a nawet w Polsce.
To, co odróżnia Ayam Cemani od innych kur, to czarne upierzenie. Czarnego koloru są też grzebień i dziób przedstawicieli tej rasy, a także kości, krew i narządy wewnętrzne. To ubarwienie jest wywołane zbyt dużą pigmentacją tkanek. W Polsce można taką kurę kupić już za około 70 złotych, ale ceny na świecie zmieniają się w zależności od hodowli i rasy koguta. Indonezyjski Król – tak nazywa się najdroższa rasa Ayam Cemani, może kosztować ponad 10 tys. złotych!

Gwiazdonos amerykański
Ten ssak występuje w Ameryce Północnej – w Kanadzie i w USA. W oczy rzuca się jego ryjek, składający się z mięsistych wyrostków, których gwiazdonos używa do poszukiwania pokarmu. Zwierzę zostało po raz pierwszy opisane przez Karola Lineusza w XVII wieku. Jeśli porównać go do ssaków, które żyją w Polsce, najbardziej przypomina kreta. Tak jak on prowadzi podziemny tryb życia.
Według czasopisma Nature jest to najszybszy łowca na świecie. Cały proces od znalezienia pokarmu (np. larwy owada), przez decyzję o zjedzeniu i połknięcie zajmuje mu nie więcej niż 120 milisekund! Według naukowców potrzebuje około 8 milisekund, żeby stwierdzić, czy ofiara jest jadalna. Jest to supermoc, której mogą pozazdrościć mu pozostali przedstawiciele ciekawych gatunków, którzy znaleźli się w tym zestawieniu.

Tamaryna cesarska
Pojawiająca się w tym artykule harpia wielka chętnie poluje na większe małpy, a rzadziej na tamaryny cesarskie. Ten przedstawiciel naczelnych żyje w Ameryce Południowej, w południowo-wschodniej części Amazonki. Żyje na drzewach i rzadko pojawia się w okolicach podłoża. Jest jednym z najmniejszych i być może najbardziej uroczych przedstawicieli naczelnych.
Podobno swoją nazwę zawdzięcza podobieństwu do cesarza Wilhelma II. Tamaryny, które żyją w niewoli w zoo, wykazują silną potrzebę czułości. Chcą być głaskane i kładą się na plecach, żeby uzyskać uwagę pracowników ogrodu zoologicznego. W związku z tym zachowaniem uznajemy, że urok osobisty jest supermocą tamaryny cesarskiej!

Kanczyl srebrnogrzbiety (myszojeleń)
Na koniec zostawiamy bohatera, który należy do jednego z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie i jakiś czas temu pojawił się we wrocławskim zoo. Jest to ssak, występujący głównie w Wietnamie, można go spotkać także w Laosie i Kambodży. Ze względu na wycinkę lasów i utratę naturalnych siedlisk wydawało się, że jest to gatunek wymarły, ale w 2019 roku został ponownie odkryty.
Warto także posłuchać piosenki nagranej na jego cześć. Uśmiech na ustach gwarantowany!
Przeczytaj również:
Naukowcy odkryli obszar mózgu związany z pamięcią. Czy „neuron babci” istnieje?
Skarb Montezumy — kim był Montezuma i jaką tajemnicę skrywa jego klątwa?
Komentarze (0)