Zasada nr 4. Powtórka

Podstawą trwałego zapamiętania materiału są liczne powtórki. To dzięki nim wszelkie teorie i definicje utrwalają się w naszej pamięci, na nieco dłużej niż parę chwil. Za każdym razem, kiedy skończymy uczenie się danej partii materiału (rozdziału, działu, etc.) powinniśmy zrobić sobie krótką przerwę. Następnie przechodzimy do powtórki i znów do odpoczynku. Po zakończonej nauce pamiętajmy, aby jeszcze raz sobie wszystko powtórzyć.

Zasada nr 5. Sen

Ważną kwestią przed czekającym nas sprawdzianem jest odpowiedni odpoczynek. Powinniśmy spać co najmniej 8 godzin. Dzięki temu nasz organizm, a przede wszystkim umysł, będzie wypoczęty i gotowy do działania w chwili, gdy będziemy go potrzebować. Pamiętajmy, że zarywanie nocek na naukę, imprezy czy siedzenie przed komputerem do późna ma negatywny wpływ na nasze samopoczucie. Niewysypianie się i kiepska forma źle wpływają na naszą koncentrację. Dużo prawdy jest w starym stwierdzeniu, że sen to zdrowie.

Zasada nr 6. Notatki

Często obowiązujący nas materiał nie opiera się tylko na jednym rozdziale, ale na kilku z nich lub nawet całej książce. Dlatego podczas czytania danej partii materiału powinniśmy tworzyć notatki, które będą dla nas wskazówkami w trakcie powtórek. Przede wszystkim w tekście warto podkreślać informacje, które są niezbędne (daty, pojęcia, imiona). Następnie podkreślone fragmenty powinnyśmy umieścić w formie  krótkiego streszczenia. Najlepiej spisać wszystkie ważne informacje na osobnych kartkach, z których możemy się uczyć i powtarzać do sprawdzianu. Dzięki temu objętościowo mamy mniej materiału do nauki, a jednocześnie opanujemy najistotniejsze rzeczy.

Nauka nie jest taka straszna jak się wydaje. Dobra organizacja pracy, odpowiednie rozplanowanie materiału do nauki i podejście zaowocuje nie tylko zdanym egzaminem, ale również czasem wolnym, który spożytkujemy według własnego uznania.