Rozmowa kwalifikacyjna to etap, do którego dociera niewielka część kandydatów na dane stanowisko. Pewności powinna dodać ci już sama świadomość, że twoje CV zainteresowało rekrutera na tyle, że postanowił zaprosić cię na rozmowę. Spotkanie jest dla ciebie okazją do zdobycia pracy i może otworzyć drzwi do dalszej kariery. Szanse na zatrudnienie wzrastają, jeżeli na rozmowę pójdziesz przygotowany. Jakie informacje będą dla ciebie przydatne przed tak ważnym wydarzeniem? 

Dowiedz się jak najwięcej o firmie

Warto sprawdzić nie tylko to, czym zajmuje się firma, do której aplikujesz. Upewnij się przede wszystkim, że znasz jej dokładną nazwę, bo taka wpadka przekreśla kandydata od razu. Przydatne będą także wiadomości na temat kultury organizacyjnej w danym miejscu. Z kolei wiedza o potencjalnej ścieżce awansu pozwoli odpowiedzieć na najbardziej podchwytliwe pytanie rekrutera, na przykład „gdzie widzisz się za pięć lat”. 

Jest wiele źródeł, z których możesz czerpać wiedzę na temat potencjalnego miejsca zatrudnienia. Opinie znajomych, strona internetowa, blog, profile firmy w social mediach czy ulotki. Niektórzy pracodawcy, np. McDonald’s, prowadzą własne blogi na temat pracy w ich firmie. Wykazanie się taką wiedzą na rozmowie na pewno da ci dodatkowe punkty w procesie rekrutacyjnym. Znajomość specyfiki firmy świadczy o zaangażowaniu i zainteresowaniu potencjalnego pracownika. 

MCDONALD ANKIETA

Bądź na czas

W każdym większym mieście zdarzają się korki czy awarie komunikacyjne. Wyjdź z domu na tyle wcześnie, aby żadna niezaplanowana sytuacja nie przeszkodziła ci w dotarciu na czas. Przygotuj potrzebne dokumenty, aby nie szukać ich kilka minut przed wyjściem. Sprawdź drogi dojazdu na miejsce rozmowy. Pomoże ci to w dobraniu najlepszego środka transportu. Spóźnienia nigdzie nie są mile widziane. 

Jeżeli jednak wszelkie środki zapobiegawcze nie pomogą i wiesz, że się spóźnisz… zadzwoń i uprzedź o tym rekrutera. 

Wyłącz telefon, wypluj gumę

Przed spotkaniem wyłącz komórkę i ją schowaj. Odbieranie podczas rozmowy rekrutacyjnej jest przejawem braku szacunku. Rozpraszać może także dźwięk czy wibracja przychodzących powiadomień z portali społecznościowych. Pamiętaj także, aby nie trzymać telefonu na stole. Schowaj go do torebki lub kieszeni. 

Źle na twój wizerunek wpływa także żucie gumy. To jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez osoby starające się o pracę. Pamiętaj, aby przed spotkaniem pozbyć się jej z ust. 

Bądź sobą!

Podczas autoprezentacji nie koloryzuj, bo prawda prędzej czy później i tak wyjdzie na jaw. W przypadku pierwszej pracy, nie martw się brakiem konkretnych umiejętności, ponieważ wiele firm prowadzi szkolenia wprowadzające. Chcesz pracować w gastronomii, a nigdy wcześniej tego nie robiłeś? Pomyśl o pracodawcy, który nauczy cię wszystkiego od podstaw. Takie szkolenie oferuje m.in. McDonald’s. Firma zapewnia jasną i przejrzystą ścieżkę kariery dla wszystkich pracowników. 

Niewątpliwym atutem może okazać się też poczucie humoru. Dobry żart pomoże rozładować napiętą atmosferę. Pamiętaj jednak, żeby nie prowadzić w ten sposób całego spotkania. 

Relaks to podstawa

Skuteczne sposoby na rozładowanie stresu przed rozmową? Ulubiona muzyka w słuchawkach, rozmowa z przyjacielem i coś dobrego do jedzenia. Dzień przed spotkaniem wybierz się do kina ze znajomymi zamiast powtarzać możliwe scenariusze. Zrelaksuj się i nie rozmyślaj zbyt wiele na temat spotkania – pamiętaj, że każdy musiał kiedyś znaleźć swoją pierwszą pracę.

 

Artykuł powstał we współpracy z firmą McDonald’s.