Twierdzenie Pitagorasa można udowodnić za pomocą wody

Twierdzenie Pitagorasa znane jest od co najmniej 2500 lat. Na matematyce używasz go, gdy znasz długości dwóch boków prawego trójkąta i chcesz obliczyć długość trzeciego boku.

„W trójkącie prostokątnym suma kwadratów długości przyprostokątnych jest równa kwadratowi długości przeciwprostokątnej”.

 a2 + b2 = c2

Brzmi to nieco abstrakcyjnie, prawda? W Glasgow Science Centre w Wielkiej Brytanii można znaleźć dowód, który nieco bardziej przemawia do wyobraźni - trójkąt pitagorejski z kwadratami wypełnionymi wodą, która przelewając się potwierdza teorię starożytnego matematyka. Zobaczcie sami:

 

Największa migracja ssaków odbywa się niecodzienną drogą

W programach telewizyjnych wielokrotnie pokazywane są słynne wielkie migracje zwierząt kopytnych na terenach Parku Narodowego Masai Mara w Kenii i Tanzanii. Wielka Migracja Serengeti nazywana także Siódmym cudem świata odbywa się dwa razy w roku. W pierwszym i ostatnim kwartale każdego roku ponad 1,3 miliona bawołów, gnu, gazeli i zebr przemierzają równiny Serengeti w poszukiwaniu wody i pożywienia.

Mimo, że nasłynniejsze wędrówki przypisywane są zwierzętom Serengeti, palmę pierwszeństwa wśród migrujących ssaków dzierżą płowe nietoperze owocowe z Zambii. Pomiędzy październikiem a grudniem każdego roku ponad 10 milionów nietoperzy owocowych przylatuje do zimozielonego bagiennego lasu w Parku Narodowym Kasanka w północnej Zambii. Te wielkie, roślinożerne nietoperze uwielbiają mango, a ich rozpiętość skrzydeł sięga 80 cm. Szacuje się, że nietoperze spożywają 330 000 ton owoców w ciągu trzech miesięcy! To naturalne, zadziwiające zjawisko trwa około 90 dni i jest unikalne dla Kasanki. To największa, znana migracja ssaków na Ziemi!