Spis treści:

Widmo Brockenu

Zwane jest także górskim mamidłem. Przy odrobinie szczęścia możecie zaobserwować je w górach, zwłaszcza tych wysokich. Żeby zobaczyć widmo, należy ustawić się pomiędzy słońcem a mgłą lub chmurą, która znajduje się poniżej obserwatora. Przy odrobinie szczęścia waszym oczom ukaże się duża postać na chmurze, czasem otoczona tęczową obwódką. Nie ma jednak powodów do obaw, to jedynie wasz cień, który odbija się w tak widowiskowy sposób.

88032948_m
Zaobserwowane na szlaku mamidło górskie /123RF/PICSEL


Zgodnie z popularnych górskim przesądem, kiedy podróżnik zobaczy na szlaku widmo Brockenu, będzie mu pisana śmierć w górach. Można jednak odczynić ten urok. Należy zobaczyć widmo trzy razy — wówczas wędrowiec na pewno nie umrze podczas górskiej wędrówki.

Przeczytaj również: 6 szlaków pieszych w Polsce na weekend – pomysły na wycieczkę w Polsce południowej

6 szlaków pieszych w Polsce na weekend – pomysły na wycieczkę w Polsce południowej

Czytaj więcej na https://zielona.interia.pl/polityka-klimatyczna/polska/news-6-szlakow-pieszych-w-polsce-na-weekend-pomysly-na-wycieczke-,nId,6054049#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

Czarny motyl

To legenda, którą rozpropagował Jan Długosz. Nie chodzi jednak o słynnego polskiego historyka i kronikarza, autora „Roczników, czyli kronik sławnego Królestwa Polskiego”, a o taternika, pasjonata gór, który żył w XX wieku i również zapisał się w historii polskiej literatury. W jednym z jego opowiadań pojawia się stara góralska legenda o czarnym motylu.

120943412_m
Pojawienie się na szlaku rusałki żałobnej w zimie lub lecie zwiastuje nieszczęście /123RF/PICSEL


Zgodnie z jej treścią, zobaczenie zimą na szlaku czarnego motyla, oznacza, że w tej samej chwili w górach umiera człowiek. W czasie lata, kiedy szanse na zobaczenie czarnego motyla zdecydowanie wzrastają, legenda zmienia swoje oblicze. Podobno, jeśli owad podleci do grani i w ostatniej chwili się wycofa, to znak, że przejście w tym miejscu jest niebezpiecznie i może wydarzyć się tam tragedia.

Przeczytaj również: Korona Gór Polski. Rozrywka dla miłośników trekkingu. Może zdobędziesz ją tego lata?

Zjawisko tajemniczej „osoby”

Reinhold Messner, pierwszy zdobywca korony Himalajów, pisał o dziwnej postaci, której „obecność” jedynie wyczuwał. Kiedy podczas zejścia z jednego ze szczytów na Nanga Parbat jego brat — Günter poczuł się źle, Reinhold miał wrażenie, że ktoś im jeszcze towarzyszy. Następnie zobaczył trzeciego wędrowca, który od tego momentu poruszał się za himalaistami. Podróż zakończyła się tragiczną śmiercią Güntera. Inni wspinacze z całego świata także wspominają silne poczucie obecności tajemniczej „osoby”. 

57268367_m
Do górskiej wędrówki trzeba się odpowiednio przygotować /123RF/PICSEL

 

W wysokich górach wielu podróżników potrafi się zatracić. Wśród taterników krąży wiele legend, zgodnie z którymi góry potrafią „mamić” turystów, prowadzić na nieznane szlaki i sprawiać, że gubią oni drogę. Warto jednak pamiętać, że są to jedynie przesądy. W górskich wyprawach najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie. Ludzie, którzy wybierają się tam w podróż, muszą pamiętać o odpowiednich butach i ubraniach, sprawdzeniu trasy i warunków pogodowych, odpowiednim planowaniu i rozsądnej dostosowanej do własnych możliwości wspinaczce. Jeśli będą o tym pamiętać i zapomną o widmie Brockenu, czarnym motylu i tajemniczej „osobie”, nic złego się nie wydarzy. 


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie