Etażerka przy kontuarze

A co ze wspomnianą na początku szyfonierą? To oczywiście mebel, rodzaj wąskiej i wysokiej komody, mającej najczęściej od pięciu do siedmiu szuflad. Istnieje jeszcze wiele innych mebli, których nazwy niewiele mówią współcześnie żyjącym, chociaż zanikanie tych słów wiąże się bardziej z coraz rzadszym wykorzystywaniem tych przedmiotów, a nie z rozwojem języka.

Kontuar
Źródło: 123RF/Picsel

Bo kto posiada dziś w domu rekamierę? Jest to rodzaj szezlongu, różniący się jedynie tym, że posiada dwa wysokie oparcia. A czym jest szezlong? Kanapą mającą kształt wydłużonego fotela, a więc posiadającą oparcie tylko z jednej strony, na której można usiąść w wygodnej, półleżącej pozycji. Z pewnością częściej można natrafić w domu na zydel – stołek z nogami lekko kierującymi się na zewnątrz. Być może niektórzy mają gdzieś etażerki – stojący na ziemi regał, składający się z kilku otwartych półek. Za to na pewno każdy spotkał się z kontuarem, czyli ladą oddzielającą sprzedawcę lub barmana od klientów.

A skoro była już mowa o imprezach… Nasi przodkowie być może brali w nich udział, z pewnością jednak ich imprezy bywały mniej przyjemne i bardziej krwawe. Słowo to oznaczało dawno temu wyprawę wojenną. 

Zobacz także inny artykuł z tej serii:

Polski od kuchni: Zapożyczenia