Iść po linii najmniejszego oporu

Ze zrozumieniem tego przysłowia raczej nikt nie ma problemu. Bardzo często jednak słyszymy, że coś zostało zrobione po „najmniejszej linii oporu”. Słysząc takie sformułowanie, każdy matematyk wpada w rozpacz. Linia nie ma różnych rozmiarów! Poprawna wersja powinna więc brzmieć „po linii najmniejszego oporu”, bo to opór ma być jak najmniejszy, nie linia. Skąd wziął się więc taki błąd? Według profesora Bralczyka wszystko przez to, że z biegiem czasu coraz bardziej zacierają się znaczenia poszczególnych słów. Pamiętamy tylko sens całego zwrotu. Jesteśmy też przekonani, że kolejność słów nie ma znaczenia, bo każdy zrozumie nasze intencje. Czy na pewno?

Wziąć coś na tapet

Pewnie spora część z was pomyśli, że sformułowanie „wziąć coś na tapet” jest błędne. Otóż nie! Wziąć coś na tapet oznacza, że jakaś kwestia stała się głównym tematem rozmów. Wielu z nas używając tego sformułowania, błędnie myśli o tapecie wiszącej na ścianie. Tak naprawdę chodzi o zapomniane słowo „tapet”, oznaczające stół nakryty zielonym materiałem, przy którym toczyły się obrady i podejmowano najważniejsze decyzje. Dlatego należy zapamiętać, że ważne tematy bierzemy na tapet, na tapetę już niekoniecznie.

Wyjątek potwierdza regułę

Dla wielu istnienie wyjątku jest potwierdzeniem słuszności danej reguły. Nie zdają sobie sprawy z absurdalności tej teorii. W rzeczywistości powiedzenie to oznacza, że istnienie wyjątku oznacza, że istnieje też jakaś reguła. Początki tego powiedzenia sięgają czasów, gdy Rzymem władał Cyceron. Wówczas pewien mężczyzna, Korneliusz Balbo ubiegał się o rzymskie obywatelstwo, chociaż nie pochodził z Rzymu.

Wyjątek potwierdza regułę
Źródło: 123RF/Picsel

Cesarz nadał mu prawa obywatelskie, co spotkało się z niezadowoleniem rzymskiego społeczeństwa. Wszystko dlatego, że istniała zasada, w której jasno określono, że osobom pochodzącym z określonych ludów, to obywatelstwo się nie należało. Korneliusz jednak z żadnego z nich się nie wywodził. Cyceron wywnioskował więc, że jeśli prawo określa sytuacje, w których obywatelstwo nie może zostać nadane, to we wszystkich innych jest to jak najbardziej dozwolone.

Zobacz poprzednie artykuły w tej serii:

Polski od kuchni: Polski i języki słowiańskie

Polski od kuchni: Zapożyczenia

Polski od kuchni: Zapomniane słowa