Zdajesz maturę, dostajesz się na wymarzone studia, wyjeżdżasz z rodzinnego miasta. Studenckie życie to nie tylko niezapomniane imprezy i skupianie się na jak najwyższej średniej. To także dobra okazja do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych. Dlaczego? Decydując się na podjęcie pracy, możesz zdobyć wiele umiejętności, które przydadzą ci się w późniejszym życiu zawodowym. W ten sposób łatwo także sprawdzić, jakiego rodzaju zajęcie daje ci największą satysfakcję. Pierwszą pracę często zaczyna się od najniższego stanowiska. Każda zmiana pracodawcy wiąże się więc z coraz wyższą pozycją na rynku pracy. 

Szukanie pierwszej posady dopiero po studiach może sprawić wiele kłopotów. Współcześnie łączenie pracy i nauki jest już coraz bardziej powszechne, może się więc okazać, że twoi konkurenci często oprócz dyplomu legitymują się bogatym CV i umiejętnościami pożądanymi przez pracodawców. Wakacje już dawno stały się tylko wspomnieniem, warto podjąć więc decyzję o znalezieniu zatrudnienia. Gdzie najlepiej go szukać?

Nieoceniony internet

Jeżeli nie masz ochoty wychodzić z domu na poszukiwania, zawsze możesz zrobić to online. W internecie istnieje wiele portali, na których znajdziesz oferty pracodawców. Jednak nie ograniczaj się tylko do nich. Instagram, Facebook, LinkedIn to także kanały, w których konkretne firmy promują się w poszukiwaniu nowych pracowników. Warto uważnie śledzić media społecznościowe.

Współcześnie niewiele jest firm, które nie posiadają swojej strony internetowej. Korporacje takie jak McDonald’s prowadzą także blogi. Możesz dzięki temu poznać kulturę pracy panująca w Maku i dowiedzieć się, jak dokładnie wyglądają szkolenia pracownicze oraz ścieżka awansu zawodowego, a nawet aplikować o pracę bezpośrednio przez stronę internetową. 

Uniwersyteckie biuro karier

Większość studentów bywa na uczelni niemalże dzień w dzień, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę,  że również tam może poszukiwać pracy. Gdzie? W biurze karier. To właśnie tam znajdziemy oferty pracy zostawione bezpośrednio przez pracodawców zainteresowanych zatrudnieniem studentów lub świeżo upieczonych absolwentów. Często to jedno z nielicznych miejsc, w których studenci dowiedzą się o rekrutacji na staże i praktyki. 

MCDONALD ANKIETA

Poszukiwanie pracy tą drogą daje ci możliwość sprawdzenia się w zawodach pokrewnych z twoim kierunkiem studiów. Dzięki temu szybko zweryfikujesz, czy decyzja o podjęciu takiej ścieżki edukacyjnej była właściwa.

A jednak: znajomości są ważne

Rozmowy ze znajomymi to doskonały sposób na poszukiwanie pracy. Masz dzięki temu szansę uniknąć zatrudnienia w nieciekawym miejscu. Ale to nie jedyna korzyść. Koledzy i koleżanki chętnie podpowiedzą, gdzie warto złożyć CV. Masz także szanse usłyszeć z pierwszej ręki o wadach i zaletach pracy w danym miejscu. Wiele firm prowadzi programy poleceniowe, przez które łatwiej zdobyć zatrudnienie. To obopólna korzyść: ty dostajesz pracę, a znajomy dodatkowe pieniądze do wypłaty za przyprowadzenie nowego pracownika.

Poznawaj miasto

Spacer, zakupy, kolacja ze znajomymi na mieście? To nie tylko sposoby na spędzenie wolnego czasu. W wielu miejscach można znaleźć wiszące na drzwiach ogłoszenia o poszukiwanych pracownikach. Wystarczy mieć pod ręka wydrukowane CV, a okaże się, że szanse na zatrudnienie czekają na ciebie dosłownie na każdym rogu.

Nie martw się małą ilością ogłoszeń. Nawet jeżeli nie widzisz zachęcającego plakatu w witrynie, wejdź i zapytaj o możliwość zostawienia swoich dokumentów. Taka możliwość dostępna jest np. w każdej restauracji McDonald’s. Na każdej zmianie jest obecny manager odpowiedzialny za przyjmowanie nowych aplikacji i rozmowy z potencjalnymi kandydatami. To podczas takiego spotkania możesz uzyskać wiadomości o elastycznym grafiku dostosowanym do twoich potrzeb czy gwarantowanej umowie o pracę już od pierwszego dnia.

Targi pracy

Plakaty na mieście bombardują cię informacjami o targach pracy? To opcja, z której również warto skorzystać. Udział w takim wydarzeniu zwykle jest bezpłatny, jedyne co musisz zrobić to elektroniczna rejestracja. W jednym miejscu znajdziesz stoiska wielu interesujących firm. Oprócz możliwości zostawienia CV, możesz bezpośrednio zasięgnąć informacji u źródła, rozwiać swoje wątpliwości czy dowiedzieć się, jakie umiejętności powinieneś rozwinąć, by mieć szansę na pracę w interesującym cię miejscu.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz uczestniczyć w targach stacjonarnych, poszukaj w internecie targów pracy online. To doskonała opcja dla tych, którzy szukają zatrudnienia w innym mieście lub za granicą. Zyskasz możliwość poznania pracodawców i porozmawiania z nimi w sieci. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą McDonald’s