Wielu młodych ludzi uważa, że w przyszłości nie mają szans na emeryturę. Gdy słyszą jak celebryci narzekają na niskie świadczenia nie ma się co dziwić. Skąd biorą się te „głodowe” emerytury i jaki możesz mieć na to wpływ? Oto kilka prostych rad, dzięki którym zapewnisz sobie godną starość!

Rysunek 1O emeryturze warto pomyśleć już w młodym wieku/Picsel

O emeryturze warto pomyśleć już w młodym wieku/fot. Picsel

 

„Śmieciówkowy” problem

Od kilku lat w mediach słyszysz narzekania różnych artystów i gwiazd na niskie emerytury. Przyczyna tego jest prosta: większość muzyków i aktorów przez całe życie pracowało na umowach o dzieło, które dziś popularnie nazywane są „śmieciówkami”. Nie odprowadzali oni składek emerytalnych, przez co ich staż pracy, mimo wielu lat spędzonych na scenie, wypada bardzo blado. Niestety, wciąż wielu pracodawców próbuje w ten sposób znaleźć oszczędności. Oferują pracownikom umowy „śmieciowe”, kusząc wyższym wynagrodzeniem. Dzięki temu obniżają koszty utrzymania pracownika, nie płacąc za niego składek. Młodzi, niedoświadczeni pracownicy, którzy dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na rynku pracy często godzą się na takie warunki.

Nie daj się omamić wyższą wypłatą „na rękę”. Na umowie cywilnoprawnej nie dostaniesz prawa do nadgodzin, zwolnienia lekarskiego, urlopu czy odprawy w przypadku zwolnienia. Pracodawca nie będzie również płacił wówczas składek na ubezpieczenie społeczne ani zdrowotne, przez co nie możesz liczyć w razie czego na te świadczenia. To do ciebie należy decyzja, czy zadbasz o swoją przyszłość już teraz. 

quiz2

Oszustwo "pod stołem"

Umowy „śmieciowe” to nie jedyny sposób pracodawców, by „oszukać system”. Choć praca „na czarno” już nie jest tak popularnym zjawiskiem jak kilkanaście lat temu, niektórzy przedsiębiorcy by oszczędzić wypłacają jakieś części wypłaty „pod stołem”. Oznacza to, że kwota, którą masz na umowie jest niższa od tej, którą dostajesz do ręki. Dzięki temu pracodawca płaci niższe podatki i opłaca niższą składkę, przez co oszukuje zarówno państwo jak i Ciebie jako pracownika. W teorii możesz być zadowolony – wypłata każdego miesiąca jest wyższa o określoną kwotę, a ty nie ponosisz w związku z tym żadnych kosztów. Niestety, to tylko pozory. Gdy przyjdzie czas by obliczyć wysokości świadczeń emerytalnych, okaże się, że większość życia pracowałeś za najniższą stawkę krajową, gdy w rzeczywistości otrzymywałeś znacznie więcej. Przez to wysokość twojej emerytury może okazać się mało satysfakcjonująca. Podobne rozczarowanie możesz przeżyć, gdy zachorujesz lub w wyniku wypadku przez dłuższy czas będziesz przebywał na zwolnieniu lekarskim. Drastyczny spadek wysokości wypłaty w momencie, gdy potrzebujesz pieniędzy na lekarstwa nie będzie miłym zaskoczeniem.

Własny biznes

A co w momencie, gdy będziesz chciał założyć własną działalność gospodarczą? O czym musisz pamiętać, by po osiągnięciu wieku emerytalnego nie obudzić się z ręką w nocniku? Każdy, kto prowadzi swoją firmę ma obowiązek płacić składki emerytalne, rentowe i wypadkowe. To szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli zajmujesz się działalnością artystyczną lub twórczą i ciężko ci załapać się na etat. Niestety, wśród osób z najniższymi emeryturami, spore grono stanowią ci z własną działalnością gospodarczą. Co możesz zrobić, żeby to zmienić?

Contetnt box 480x150_dopbry

Za tak kiepskie emerytury odpowiedzialni są sami przedsiębiorcy. Zgodnie z przepisami nie płacą oni składek w zależności od tego, ile zarobią w danym miesiącu, a od zadeklarowanej kwoty, która stanowi minimum 60 proc. średniego wynagrodzenia. Większość z nich, mimo sporo wyższych zarobków, decyduje się opłacać najniższą składkę z możliwych, przez ich konta emerytalne świecą pustkami.

Jeśli masz w planach założenie własnej działalności gospodarczej, weź pod uwagę swoją przyszłość. Przez pierwsze dwa lata będzie obowiązywał cię tzw. „preferencyjny ZUS”. Wykorzystaj ten czas, by rozkręcić swój biznes i po tym okresie zadbaj o to, by odprowadzić realne, nie minimalne składki.

Artykuł powstał we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych

Opublikowany przez Olimpiada Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych Niedziela, 11 listopada 2018