Najmniejszy ssak: Ryjówek etruski

Długość głowy i tułowia tego przedstawiciela rodziny ryjówkowatych nie przekracza pięciu centymetrów. Razem z ogonem, który ma około 25 milimetrów, cały ryjówek jest mniejszy od ludzkiego palca. Nie szukajcie go w pobliskim lesie czy parku, to zwierzę nie występuje w Polsce. Ryjówek żyje głównie w Południowej Europie, północnej Afryce i południowej Azji. Najbliżej granic naszego kraju możecie go spotkać na południu Słowenii.

Ryjówek etruski jest niezwykle szybki i posiada bardzo dobry metabolizm. Codziennie zjada ilość pożywienia sięgającą nawet dwukrotności masy swojego ciała! Jego dieta to głównie owady i małe bezkręgowce, najchętniej posila się konikami polnymi. Kiedy nie śpi, nie je, nie poluje i nie chowa się przed drapieżnikami, większość czasu spędza na myciu własnego ciała. Podsumowując, jest to zwierzę, które może bardzo dużo zjeść, jest sprawne i szybkie, często się myje i żyje w ciepłym i wilgotnym klimacie. Niektórzy wierzą, że każdy człowiek posiada swoje zwierzę opiekuńcze, które jest odzwierciedleniem jego charakteru, marzeń i ukrytych zdolności. Z pewnością niejeden uczeń mógłby wybrać sobie za takie zwierzę ryjówka etruskiego.

Brookesia micra
Brookesia micra / autor: Frank Glaw, Jörn Köhler, Ted M. Townsend, Miguel Vences / licencja: CC BY 2.5

Najmniejszy gad: Brookesia micra

Całkowita długość ciała tego kameleona to około 23 milimetry. Oznacza to, że gad może stanąć na główce od zapałki, trzymając się jej wszystkimi czterema łapkami. Jako gatunek endemiczny, występuje tylko na Madagaskarze.

Brookesia micra został odkryty dopiero w XXI wieku przez zespół zoologów pod przewodnictwem niemieckiego naukowca Franka Glawa. Niewielkie rozmiary tego kameleona mogą być związane ze zjawiskiem, które nazywamy karłowaceniem wyspowym. To trend, zgodnie z którym na wyspach występują mniejsze okazy zwierząt niż na kontynencie. Jest to spowodowane tym, że mniejsze zwierzęta potrzebują mniej pokarmu, do którego na wyspach mają ograniczony dostęp. Poza tym na wyspach nie ma często dużych drapieżników, które w drodze ewolucji są ważnym czynnikiem doboru w kierunku zwiększania rozmiarów ciała.