St. Kitts i Nevis - 261 km2

Jest to kolejne przedstawiane państwo, które położone jest na wyspach. Jest ono najmniejszym suwerennym krajem obu Ameryk. Zamieszkuje je 55 715 osób. Stolicą St. Kitts i Nevis jest miasto Basseterre, w którym znajduje się jedyny port i terminal lotniczy w kraju. Głową państwa jest królowa Elżbieta II, którą reprezentuje gubernator generalny.

Temperatura w tym kraju nigdy nie spadła poniżej 10 stopni Celsjusza. Są to najstarsze skolonizowane tereny Karaibów. Obie wyspy zostały utworzone przez wulkany, znajdują się na nich zarówno białe, jak i czarne, plaże wulkaniczne. Mieszkańcy wypijają tu rocznie średnio 8,2 litra czystego alkoholu, z czego prawie 50% stanowi spirytus. Ponad 40% mieszkańców tych wysp ma nadwagę.

St. Kitts i Nevis
St. Kitts i Nevis. Źródło: 123RF/Picsel 

Malediwy - 300 km2

Przedostatni kraj w naszym zestawieniu - Malediwy składa się z około 1190 wysp. Zamieszkuje go 360 000 osób, jednak archipelag odwiedza rokrocznie ponad milion turystów. Jego stolicą jest miasto Male. To republika, w której zarówno szefem rządu, jak i głową państwa jest prezydent. Malediwy są krajem muzułmańskim.

Male Malediwy
Widok z lotu ptaka na Male, Malediwy. Źródło: 123RF/Picsel 

Jest to jeden z najniżej położonych krajów na świecie - średnia wysokość lądu wynosi 1,5 m n.p.m., a wiele z terenów znajduje się poniżej powierzchni wody. Nie posiada on naturalnych wód śródlądowych. Jest to kraj, w którym odnotowuje się najwyższy współczynnik rozwodów na świecie. Na Malediwy nie wolno wwozić alkoholu.