Świńska grypa - pandemia grypy H1N1 2009-2010

Liczba zgonów: ok. 600 tys.

Wiosną 2009 roku pojawił się nowy wirus grypy A (H1N1). Wirus został po raz pierwszy wykryty w USA i szybko rozprzestrzenił się po Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.  Ten nowy wirus AH1N1 zawierał unikalną kombinację genów grypy, które nie zostały wcześniej zidentyfikowane u zwierząt lub ludzi. Świńska grypa, jak popularnie mówi się na tego wirusa, to już druga pandemia z udziałem wirusa grypy H1N1 (pierwszą z nich była Hiszpanka). Wyizolowany wirus pandemiczny okazał się rodzajem grypy, pochodzącej pierwotnie ze szczepu, który żył u świń, a to pochodzenie dało początek potocznej nazwie. Termin ten był szeroko stosowany w mediach.

39694871_m

Wykrywanie "świńskiej grypy" za pomocą kamery termowizyjnej, fot.123 RF

Świńska grypa dotyczyła głównie dzieci i dorosłych w średnim wieku (osoby starsze miały odporność, prawdopodobnie po wcześniejszej ekspozycji na podobny wirus). Podczas gdy pandemia oficjalnie zakończyła się 10 sierpnia 2010 r., wirus (A/H1N1) nadal krąży jako wirus grypy sezonowej, co roku powoduje choroby i zgony na całym świecie.

Powyższe zestawienie może wywołać ciarki na plecach, szczególnie w rzeczywistości przedłużającego się lockdownu i kwarantanny w związku z koronawirusem z chińskiego Wuhan. Pamiętajcie jednak, że wśród najbardziej niebezpiecznych chorób według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie są wcale koronawirusy, a powszechne zawały, udary i choroba wieńcowa serca. Na większość niegdyś śmiertelnych chorób jesteśmy uodpornieni dzięki rozwojowi higieny i wiedzy medycznej. 

Więcej artykułów w tym temacie znajdziecie tu:

Najgroźniejsze epidemie w historii Polski

Najgroźniejsze epidemie w historii

Mydło jest najskuteczniejszym środkiem w walce z koronawirusem! Zobacz dlaczego.

Pandemia koronawirusa: Co robić, kiedy trzeba zostać w domu?