Jaskiniowcy z Chin

W Chinach znajduje się niewielka osada Zhongdong, która położona jest w… jaskini! Jaskinia ta liczy blisko 50 metrów wysokości  i 115 metrów szerokości, nie prowadzi do niej żadna ubita droga, a mimo to do 2011 roku działała w niej miejscowa szkoła, odbywały się lekcje, a uczniowie grali nawet w koszykówkę na prowizorycznym boisku. Istnienie szkoły przez ponad 25 lat w tak oryginalnym i niespotykanym miejscu zakończyło się, gdy władze w Pekinie uznały, że XXI wiek nie jest epoką, w której edukacja może odbywać się w podobnych warunkach.

jaskinia
Źródło: 123RF/Picsel

Ponadto brano pod uwagę fakt, że uczniowie spoza wioski, aby dotrzeć na lekcje, zmuszeni byli odbyć wielogodzinną podróż w górzystym terenie. Po zamknięciu szkoły rząd starał się zlikwidować również całą osadę i przenieść mieszkańców na bardziej cywilizowane tereny, do czego ostatecznie nie doszło. W wiosce żyje na stałe około 100 osób.

Szkoła na wodzie w Nigerii

W Makoko, biednej dzielnicy nigeryjskiego miasta Lagos, funkcjonuje szkoła na tratwie. Dlaczego? Związane jest to z tamtejszą zabudową, na którą składają się rybackie chaty wybudowane na palach nad wodą. Z powodu braku odpowiedniego miejsca na stałym lądzie zdecydowano, że również szkoła będzie znajdować się w tym miejscu.  Budynek ma kształt piramidy, wybudowano go z desek i plastikowych beczek, a mieści się w nim około stu uczniów. Ci na tratwę docierają ze swoich domów w łódkach i kajakach. Pomieszczenia w pływającej szkole są wyposażone tak jak w normalnych szkołach – w tablice, drewniane ławki, mapy i inne pomoce dydaktyczne. Piramida została opracowana w 2014 roku przez jednego z nigeryjskich architektów, jako odpowiedź na problem wciąż zalewanych przez wodę wybrzeży.