Ciężki orzech do zgryzienia

Bez wątpienia zarówno przy twardej, jak i ciężkiej, skorupie problem jest poważny. Do niego właśnie odnosi się przytoczony frazeologizm. Pamiętajcie, że jedyna poprawna forma to „twardy orzech do zgryzienia”. Skojarzyć możecie to z cechami charakterystycznymi orzecha, który sam w sobie ciężki nie jest, za to twardy już tak.

Orzech włoski
Zważyliśmy i nie jest szczególnie ciężki... Źródło: 123RF/Picsel

Najbardziej optymalny

Mówiąc, że coś jest „optymalne”, dajemy do jednocześnie do zrozumienia, że jest najlepsze. Po co więc jeszcze to podkreślać? Dodając przysłówek „najbardziej”, otrzymujemy jedynie mieszankę słów o powtarzających się znaczeniach. Optymalnie dla nas będzie zatem pozostawienie słówka „optymalne” bez żadnych dodatków.

Za wyjątkiem

Sformułowanie to jest kalką z języka rosyjskiego, czyli rusycyzmem. Językoznawcy uznają go za wyrażenie niepoprawne, a za poprawną formę podają: „z wyjątkiem”. „Za wyjątkiem”, tak jak za kimś lub za czymś, możecie jedynie schować ;)

Przyjacielom 

Tu każdy prawdziwy przyjaciel powinien cię poprawić, kiedy popełnisz błąd. Komu zawdzięczacie pomoc i dobre wspomnienia… właśnie, komu? Oczywiście przyjaciołom! Forma „przyjacielom” jest uznawana za błędną.

Jesteście ciekawi, jakie błędy omawialiśmy wcześniej? Zajrzyjcie do poprzednich części!

Sprawdź poprzednie artykuły z tej serii:

Najczęstsze błędy językowe cz. IV

Najczęstsze błędy językowe cz. III

Najczęstsze błędy językowe cz. II

Najczęstsze błędy językowe cz. I