Języki sztuczne

Tworzone są w różnych celach. Te pomocnicze mają nam pomóc w zrozumieniu ludzi z różnych części świata, a projektowe są opracowywane w celach doświadczalnych w filozofii, lingwistyce i logice. Języki artystyczne są tworzone dla estetyki, zabawy oraz sztuki. Cieszą się one popularnością wśród fanów dzieł, na potrzeby których powstały.

Język klingoński 

Jednym z takich języków jest klingoński. Jego twórcą jest Marc Okrand. Osoby posługujące się tym językiem to fikcyjni bohaterowie serialu „Star Trek” – Klingoni. Stworzony na potrzebę serialu język cieszy się dużym zainteresowaniem. W 1985 powstał nawet podręcznik do jego nauki. Lingwista ld’Armond Speers wraz z narodzinami swojego syna rozpoczął eksperyment związany z tym językiem. Przez pierwsze trzy lata życia, mówił do swojego syna tylko po klingońsku.

Kosmos
Czy tak wyglądał pokój chłopaka, który od urodzenia uczył się klingońskiego? Źródło: 123RF/Picsel

Tym eksperymentem chciał sprawdzić, czy nauczy się on go tak, jak inne dzieci uczą się naturalnych języków. Doświadczenie się nie udało. Dorosły już chłopak nie pamięta klingońskiego. Dużym problemem okazały się braki w słownictwie, które stanowiły problem w porozumiewaniu. Fani wzbogacają język na bieżąco, dodając do niego nowe słowa. Na język klingoński została przetłumaczona nawet Biblia.