Dłużej żyjemy – dłużej pracujemy

Choć z pozoru nie brzmi to zbyt optymistycznie, prawdopodobnie tak będzie wyglądała nasza przyszłość. Szybki rozwój medycyny, leki nowej generacji oraz coraz nowocześniejsze terapie sprawią, że znacznie zwiększy się średnia długość życia. Dzięki temu poprawi się również jakość życia osób starszych, co pozwoli nam cieszyć się dobrym zdrowiem przez wiele lat.

Na szczęście praca nie będzie musiała być dla nas nieprzyjemna. Prawdopodobnie najcięższe zadania zostaną przejęte przez zautomatyzowane roboty, a w wielu branżach praca zostanie całkowicie zastąpiona przez maszyny. Ludzie będą potrzebni jedynie do ich pilnowania, naprawiania awarii czy kontroli niektórych procesów. Dzięki temu my będziemy mogli cieszyć się skróconym wymiarem pracy. W takich warunkach aktywność zawodowa do późnej starości wcale nie brzmi najgorzej.

quiz2

Taka zmiana jednak będzie wiązała się również z negatywnymi skutkami. Część zawodów całkowicie zniknie: pracownicy obsługi klienta zostaną zastąpieni przez boty, taksówkarzy zastąpią autonomiczne pojazdy, a zamiast wykwalifikowanych dziennikarzy wiadomości będą prowadzone przez roboty. Oznacza to, że chcąc utrzymać się na rynku pracy będziemy zmuszeni ciągle poszerzać swoje kwalifikacje, szkolić się, a nawet zmieniać wyuczone zawody. Będzie to wymagało sporej elastyczności i umiejętności szybkiego uczenia się. W innym wypadku nadążenie za ciągle zmieniającymi się realiami może być niemożliwe…

Technologiczny raj

W związku z przyspieszonym rozwojem, całkowicie zmieni się również nie tylko nasza praca, ale również codzienne życie. Za dwadzieścia lat wszystkie domy będą już zaopatrzone w sztuczną inteligencję. Dzięki temu jedynie przy pomocy głosu lub poprzez gesty będziemy sterować wszystkim, co znajduje się wewnątrz naszych mieszkań: sprzętem AGD, RTV, roletami czy światłem i ogrzewaniem.

Prawdopodobnie z czasem znikną również tradycyjne banknoty i monety. W całości lub częściowo zastąpione zostaną przez płatności bezgotówkowe. Do rzadkości należeć będą sklepy, w których będzie funkcjonowały tradycyjne kasy. Wszystko zostanie zautomatyzowane i zoptymalizowane tak, by zapewnić nam jak najszybszą i jak najlepszą obsługę

W odstawkę pójdą także tradycyjne samochody. Zastąpione zostaną tymi całkowicie autonomicznymi, dzięki czemu ilość korków oraz wypadków drogowych zostanie zmniejszona do absolutnego minimum. Dzięki staraniom ekologów ograniczy się również ilość odpadów. Wszystkie nowe produkty będą biodegradowalne i w stu procentach ekologiczne, co przełoży się na odbudowę naturalnego środowiska, które mocno ucierpiało w ostatnim wieku w wyniku procesu uprzemysłowienia.

Contetnt box 480x150_dopbry

Życie na starość

Wraz ze wzrostem średniej długości życia oraz zmniejszeniem intensywności pracy wiązać się będą pewne problemy. Przy społeczeństwie starzejącym się i demograficznej zapaści normą stanie się późniejsze przechodzenie na emeryturę, dlatego ważne, byśmy już dziś, zakładając działalność gospodarczą czy idąc do nowej pracy zapewnili sobie odpowiednią wysokość składek, co przełoży się na bezpieczną przyszłość.

Koniecznością może okazać się również korzystanie z instytucji odwróconej hipoteki. Coraz więcej osób nieposiadających dzieci lub nie chcących obarczać ich opieką nad rodzicami będzie przeznaczać swoje nieruchomości na sfinansowanie pobytu w domach spokojnej starości. Choć to zaledwie nasze przypuszczenia i nie możemy być pewni, jak naprawdę będzie wyglądało nasze życie za dwadzieścia lat, dobrze już teraz przygotować się na wszelkie ewentualności. Gdy dostaniemy pierwszą, niesatysfakcjonującą emeryturę będzie już o co najmniej dwadzieścia lat za późno…

Artykuł powstał we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych

Opublikowany przez Olimpiada Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych Niedziela, 11 listopada 2018