Spis treści:

Jak spakować dziecko na wyjazd?

To, w jaki sposób spakujemy dziecko na kolonię lub obóz zależy od wielu czynników, m.in. jego wieku oraz miejsca, długości i rodzaju wyjazdu. Przed rozpoczęciem kompletowania rzeczy, które trzeba spakować, warto zastanowić się nad tym, jakich rzeczy dziecko używa i potrzebuje na co dzień, a jakie będą niezbędne na wyjeździe w dane miejsce.  

Na wstępie warto zapytać organizatorów obozu lub kolonii, jakie ubrania i akcesoria będą w przypadku tego wyjazdu najistotniejsze i co zawsze okazuje się najbardziej przydatne dzieciom. Najlepiej pakować naszą pociechę wspólnie z nią - najmłodszym przy okazji tłumacząc, co do czego będzie im potrzebne oraz jak czego używać, a ze starszymi zastanawiając się razem, co jeszcze dobrze będzie zabrać, zwracając uwagę na ich potrzeby i pomysły. Starszy nastolatek najprawdopodobniej będzie chciał spakować się sam, warto jednak na końcu upewnić się, czy zapakował wszystkie najważniejsze rzeczy.  

Przy pakowaniu trzeba pamiętać o tym, by nie przesadzić z ilością spakowanych rzeczy ani w jedną, ani w drugą stronę. Należy zatem dopilnować, by dziecko miało rzeczy potrzebne na każdą pogodę oraz ewentualność, jednocześnie dbając o to, by bagaż nie był za duży i za ciężki. 

Przeczytaj również: Korepetycje na wagę złota. Rodzice już szukają korepetytorów na wrzesień

Co wybrać dla dziecka na wyjazd - plecak czy walizka?

Wszystko zależy od tego, jaki będzie charakter obozu lub kolonii, na które wybiera się dziecko. Jeśli wiemy, że będzie to aktywny wyjazd, na którym uczestnicy wycieczki lub obozu będą się często przemieszczać i zmieniać noclegi (np. obóz wędrowny) na pewno warto postawić na plecak. Sprawdzi się on też na obozach, na których nocleg odbywa się na biwaku (np. obóz harcerski).  

Jeśli mamy natomiast pewność, że dzieci będą nocować cały czas w tym samym miejscu, a kolonia będzie opierać się głównie na spędzaniu czasu w jego okolicach (np. na plażowaniu) wygodniejsza może być walizka, ponieważ dużo łatwiej będzie wyciągać z niej potrzebne nam przedmioty.

Prócz głównego bagażu warto zadbać też o podręczny. Na pewno sprawdzą się tu tzw. nerki i saszetki, jednak ze względu na to, że mają one niewielkie rozmiary, czasem warto zamiast nich lub razem z nimi spakować niewielki plecak lub wygodną torbę. Jeśli dziecko wybiera się w góry, trzeba pamiętać, że musi się w tym bagażu podręcznym zmieścić prowiant oraz inne, potrzebne na cały dzień wędrówki, rzeczy.

Lista rzeczy na kolonie lub obóz - co spakować?

Przy pakowaniu ubrań na wyjazd dziecka warto wziąć pod uwagę to, ile dni spędzi ono poza domem oraz jak może zmieniać się pogoda podczas jego wyjazdu. Poniżej przedstawiamy listę rzeczy niezbędnych na niemal każdą kolonię i każdy obóz.

 • Blizna (majtki, skarpetki itp.) – najlepiej tyle par, na ile dni wyjeżdża dziecko oraz 2-3 dodatkowe pary w razie nieprzewidzianych wypadków. Jeśli dziecko potrafi i chce prać sobie ręcznie, można wziąć ich nieco mniej, by zaoszczędzić miejsca w bagażu.
 • Piżama – jedna lub dwie na dłuższy wyjazd.
 • Koszulki – podobnie jak w przypadku bielizny, po jednej na każdy dzień oraz dodatkowa.
 • Spodnie – zależnie od długości wyjazdu ok. dwóch, maksymalnie trzech par długich (najlepiej wygodnych i przewiewnych) oraz tyle samo krótkich. Ważne, żeby nie spakować ich za mało, ponieważ w razie zmoczenia będą dłużej schnąć, a dziecko nie będzie miało czego założyć. 
 • Bluzy lub swetry – najlepiej dwie sztuki. Warto pamiętać o tym, by były stosunkowo ciepłe.
 • Kurtka przeciwdeszczowa z kapturem. Można zapakować również przeciwdeszczową pelerynę turystyczną oraz składaną parasolkę.
 • Buty – koniecznie dwie pary wygodnych, sportowych butów (lub trekkingowych, w przypadku wyjazdu w góry) oraz jedna para lżejszych np. sandałów.
 • Nakrycie głowy – czapka lub kapelusz, które są bardzo istotne podczas upałów. Warto wziąć również okulary przeciwsłoneczne, chroniące oczy.
 • Strój kąpielowy – niezależnie od tego, czy dziecko jedzie nad wodę czy nie, zawsze może się przydać.
 • Klapki pod prysznic.
 • Legginsy lub dresy – nie są obowiązkowe, ale czasem mogą się przydać do chodzenia po ośrodku wypoczynkowym lub hotelu.
 • Jedno bardziej “wyjściowe” ubranie – również nie jest obowiązkowe, ale może być przydatne np. podczas kolonijnej dyskoteki lub innego wydarzenia, na którym nasze dziecko chciałoby wyglądać wyjątkowo.
 • Wszystkie inne ubrania lub buty, które uznacie za potrzebne z powodu charakteru kolonii lub obozu.

Oprócz ubrań istotne jest też zabranie kosmetyków. Pakując je najlepiej zastanowić się, czego dziecko używa na co dzień, a czego brak przez te kilka lub kilkanaście dni nie będzie problemem. Poniżej wymienione rzeczy na pewno są obowiązkowe.

 • Mydło — jeśli dziecko zamierza prać, najlepiej by było ono w kostce.
 • Szczoteczka i pasta do zębów.
 • Szampon i opcjonalnie odżywka, jeśli dziecko jej używa.
 • Grzebień lub szczotka do włosów.
 • Krem z filtrem.
 • Płyn lub spray na komary i kleszcze.
 • Dezodorant, jeśli dziecko go używa.
 • Podpaski lub tampony dla dziewcząt.
 • Kilka paczek chusteczek higienicznych oraz mokre chusteczki.
 • Płyn do dezynfekcji rąk.
 • Kilka par maseczek ochronnych.
 • Ręcznik — jeśli dziecko jedzie nad wodę, najlepiej wziąć dwa tj. jeden kąpielowy, drugi plażowy.
 • Wszystkie inne kosmetyki lub przedmioty higieniczne, których używa dziecko.

Poza ubraniami i kosmetykami jest także kilka innych rzeczy, o których musisz pamiętać przy pakowaniu na wyjazd swojej pociechy. Wśród nich znajdują się:

 • potrzebne dokumenty (tj. legitymacja szkolna, a w razie wyjazdów zagranicznych — dowód osobisty lub paszport);
 • kieszonkowe na drobne wydatki i pamiątki;
 • jedzenie i picie na drogę tj. odpowiednią ilość wody, kanapki, przekąski;
 • coś na nudę i tęsknotę np. książka, karty, kieszonkowa gra, notes i długopis, maskotka (w przypadku młodszych dzieci);
 • telefon komórkowy, jeśli dziecko go ma i jest zgoda wychowawców na jego posiadanie.

Przeczytaj również: Twoje dziecko ma trudności z nauką, pisaniem na czas lub egzaminami? To może być przyczyna

Co spakować na obóz lub kolonię nad morzem?

Na wyjazd nad morze, jezioro lub inną wodę trzeba spakować wszystkie wymienione powyżej przedmioty, a także kilka innych, które w przypadku charakteru takiej kolonii mogą się przydać. Będą to oczywiście wszystkie związane z kąpielą rzeczy, jak strój kąpielowy lub kąpielówki (najlepiej ich wziąć dwie pary), klapki, okulary do pływania lub nurkowania oraz czepek, jeśli będzie potrzebny. 

Trzeba też mieć na uwadze to, jaka pogoda panuje nad morzem lub jeziorem. Zapewnić dziecku ochronę przed słońcem (czapka, okulary, krem z filtrem) oraz komarami, których nad wodą jest zawsze sporo. Warto spakować też przewiewne, odpowiednie na plaże ubrania i pamiętać również o tym, że nad morzem, szczególnie polskim, często psuje się pogoda.

Co spakować na obóz lub kolonię w górach?

Wśród rzeczy, które trzeba spakować na obóz w górach, najważniejsze są wygodne, sprawdzone buty, najlepiej trekkingowe za kostkę. Warto postawić także na wygodne, oddychające ubrania i plecak, do którego można będzie spakować ekwipunek oraz jedzenie na górską wędrówkę. Ważnym elementem ubioru będzie też nakrycie głowy, a krem z filtrem i spray na komary na pewno się przydadzą.

Przeczytaj również: Patostream, czyli co „pierze” mózgi młodych ludzi

Co spakować na obóz harcerski lub biwak?

Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach mają spać uczestnicy tego obozu oraz co zalecą spakować drużynowi. Na biwaku niezbędny będzie śpiwór, a czasem wymagana może być też karimata oraz namiot. Przydać może się też turystyczna dmuchana poduszka i latarka. Jeśli na biwaku nie będą zapewnione naczynia, trzeba będzie zabrać również swój metalowy zestaw do jedzenia (np. menażkę). Na taki obóz każdy harcerz lub zuch powinien zabrać również kompletne umundurowanie.

Co spakować na obóz sportowy?

Prócz rzeczy, które trzeba spakować na każdy obóz i kolonie, w przypadku obozu sportowego ważne jest zabranie ze sobą dodatkowo odpowiedniego sprzętu oraz strojów, które są niezbędne przy wykonywaniu danej aktywności fizycznej. Co spakować na obóz sportowy, zależy od dyscypliny, którą dziecko uprawia. Warto zadbać w tym przypadku o odpowiednie obuwie, strój, środki ochronne (np. kask, ochraniacze) oraz zabranie sportowego sprzętu, jeśli nie będzie on dostępny na miejscu.

Przeczytaj również: Nomofobia i phubbing. To coraz powszechniejsze wśród nastolatków zjawiska

Czy pakować dziecku lekarstwa?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdy rodzic musi tu podjąć decyzję samodzielnie. Zastanawiając się nad tym, warto jednak wziąć pod uwagę wiek dziecka oraz to, czy zażywa na co dzień leki.

Trzeba wiedzieć, że na obozie czy kolonii dziecko znajduje się pod stałą opieką, zatem jeśli cokolwiek będzie mu dolegać, na pewno otrzyma ono pomoc. Warto na wstępie poinformować o tym pociechę i powiedzieć jej, że w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych ma zgłosić się do opiekuna. Jeśli dziecko poczuje się gorzej lub potrzebna będzie wizyta u lekarza, wychowawcy kolonijni na pewno nas o tym poinformują.

Jeśli dziecko — młodsze czy starsze — regularnie zażywa jakieś leki, trzeba zgłosić ten fakt wychowawcy i przekazać mu pisemne upoważnienie do podawania dziecku leków. Wychowawca lub obozowa pielęgniarka mogą wówczas albo podawać dziecku lek, albo dopilnować, by dziecko je zażywało, jeśli rodzice zadecydują, że to ono będzie samo przechowywać swoje leki. Trzeba pamiętać wtedy o tym, by w torebce z lekami dziecka znalazła się kartka z nazwami leków i ich dawkowaniem. Taką samą kartkę należy dać wraz z medykamentami wychowawcy.

Starszy nastolatek, który na co dzień bez waszej pomocy zażywa zapisane mu przez lekarza leki i o doskonale o nich pamięta, powinien poradzić sobie samodzielnie. Można mu również przypominać o tym telefonicznie. Jeśli nastolatek na co dzień nosi w plecaku jakiś środek przeciwbólowy (np. na ból głowy lub bóle miesiączkowe) i wie, kiedy i jak go używać, może zabrać go ze sobą również na kolonię.

Jeśli twoje dziecko ma chorobę lokomocyjną, warto mu dać lub, w przypadku młodszego dziecka, przekazać wychowawcy, lek na te dolegliwości. Bez względu na wiek można natomiast powierzyć dzieciom takie rzeczy jak żel na ukąszenia komarów czy zestaw plastrów na drobne skaleczenia.

oprac. Joanna Cwynar


Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie