Za 20 lat będziemy mieć więcej czasu na konsumpcję dóbr, zadbają o to producenci sprzętów domowych. Przykładowo lodówka sama zamówi nam zakupy, które o wyznaczonej porze dostarczą do naszego domu autonomiczne samochody albo drony.  W dużych miastach prywatne samochody zastąpią: komunikacja zbiorowa, autonomiczne taksówki  albo wynajem aut. Deficyt miejsc parkingowych, natężenie ruchu i troska o środowisko spowodują, że na własny samochód będzie stać tylko najbogatszych. Wzrost świadomości ekologicznej spowoduje, że politycy rozwiążą problem smogu, a nam przyjdzie oddychać czystszym powietrzem. Poprawi się przez to nasz stan zdrowia, a w efekcie będziemy dłużej żyli.

Na perspektywę dłuższego życia wpłynie też lepsza opieka zdrowotna i lepsze warunki pracy.  Tym samym starszych osób będzie coraz więcej. Konsekwencją tych przemian będzie najprawdopodobniej to, że wydłuży się wiek emerytalny i będziemy pracować dłużej. W niektórych branżach  wspomagani przez maszyny i sztuczną inteligencję będziemy w stanie pracować – w skróconym wymiarze (6 lub mniej godzin dziennie) – do późnego wieku.. 

Nieodzownym elementem nowej rzeczywistości będzie konieczność ciągłego dokształcania oraz  przekwalifikowywania się, nawet kilkukrotnie w ciągu życia zawodowego. W perspektywie dwudziestu lat zmieni się rynek pracy, część zawodów przestanie istnieć. Rozwój autonomicznych aut spowoduje że taksówkarze nie będą potrzebni, konsultantów i doradców zastąpią porównywarki i boty (programy komputerowe, które potrafią rozpoznać zachowanie człowieka i odpowiednio na nie reagować).

Contetnt box 480x150_dopbry

Opieka zdrowotna będzie na wyższym poziomie, ale szybki dostęp do świadczeń będzie dodatkowo płatny. Rozwój technologii spowoduje że lekarza pierwszego kontaktu wspomoże lub zastąpi program komputerowy, który będzie miał stały dostęp do historii naszej choroby. Wzrośnie znaczenie usług opiekuńczych dla osób  starszych oraz liczba domów spokojnej starości. Spowszechnieje instytucja odwróconej hipoteki, mieszkania spłacane przez lata, na starość staną się zabezpieczeniem którym zostanie sfinansowany pobyt w domu spokojnej starości.

Demograficzna zapaść z którą mamy do czynienia obecnie zacznie nam się odbijać czkawką za dwie dekady. System emerytalny z powodu większej liczby beneficjentów, którzy dożywać będą  coraz dłuższego wieku stanie się mocno nadszarpnięty.. Mówiąc prościej, będzie brakować rąk do pracy 

Co do samej pracy, nowe kanały komunikacji spowodują, że miejsce wykonywania pracy przestanie mieć znaczenie, upowszechni się praca z domu, z uwagi na oszczędność czasu i kosztów na dojazdy do siedziby pracodawcy. Dużo ważniejsza będzie realizacja powierzonych zadań, gdyż wynagrodzenie będzie zależne od skuteczności tej realizacji.

Wynagrodzenie będzie przelewane do banku tak jak teraz w formie elektronicznej, z tą różnicą, że nie zobaczymy go już raczej w namacalnej postaci gotówki. Banknoty i bilon zostaną zmarginalizowane, rzadkością będą sklepy i punkty obsługi w których będzie tradycyjna kasa. Nasze konta zostaną zsynchronizowane z telefonami i transakcje między ludźmi będą się odbywać jak komunikacja przy użyciu smsa lub komunikatora internetowego. Rozwój technologii, sztucznej inteligencji i związanej z nią inwigilacji społeczeństwa będzie tak powszechny, że anonimowość będzie wyznacznikiem luksusu.

Przedstawione prognozy są wyłącznie spekulacją na temat tego jak będzie się żyło w naszym kraju za dwadzieścia lat. Jedynymi pewniakami jest to, że zmiany nastąpią, oraz to, że każdy z nas ma jeszcze trochę czasu na to by coś  z tym zrobić, przygotować się. Od decyzji podjętych dzisiaj zależy nasza sytuacja jutro i w kolejnych dniach, miesiącach, latach. Plany długoterminowe mimo że często się nie sprawdzają, to wymuszają zadawanie ważnych pytań, np. o to jak w przyszłości będzie wyglądać nasza sytuacja finansowa. Plan A to pewność zatrudnienia, wzrost zarobków, wygrana w loterii. Plan B powinien zakładać że coś pójdzie nie tak i potrzebne będą dodatkowe pieniądze, tzw poduszka finansowa. Skąd ją wziąć? Można okładać drobne kwoty albo przelewać kilka proc. wynagrodzenia na oprocentowany rachunek. W sieci jest mnóstwo informacji na ten temat. Czy po nie sięgniemy? Zależy wyłącznie od nas. Właśnie przeznaczyłeś 5 minut na lekturę tego tekstu, do weryfikacji powyższych prognoz zostało jeszcze 175 000 godzin. Co z tym zrobisz?

Zobacz, ile wiesz o ubezpieczeniach społecznych! Weź udział w quizie - kliknij!

Artykuł powstał we współpracy z ZUS przy projekcie „Lekcje z ZUS”.

Opublikowany przez Olimpiada Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych Niedziela, 11 listopada 2018