Groszowe emerytury gwiazd

Jeszcze parę lat temu znana polska tancerka i choreografka Krystyna Mazurówna żaliła się, że dostaje zaledwie 106 złotych emerytury. Trochę więcej otrzymywała Elżbieta Zapędowska, która bez dodatkowych dochodów musiałaby wyżyć za kwotę rzędu 700 złotych. Krzysztof Cugowski mógł liczyć na zaledwie 570 złotych, z kolei inny piosenkarz, Andrzej Rosiewicz, miał dostawać 590 złotych. Od 1 marca 2017 roku najniższe świadczenia emerytalno-rentowe wynoszą 1000 złotych brutto, a w tym roku wzrosły o 27 złotych, więc te gwiazdy, które otrzymywały niższe kwoty, mają szansę dostawać 876 złotych na rękę. Jest jednak pewien warunek: staż pracy musi wynosić 20 lat w przypadku kobiety i 25 lat w przypadku mężczyzny, dlatego nie wszyscy załapią się na emeryturę minimalną. Na szczęście Krystyna Mazurówna otrzymuje również świadczenia we Francji, Zapędowska pracuje jako jurorka programu „Idol”, wokalista Budki Suflera nadal koncertuje, nawet wiekowy Andrzej Rosiewicz nie chce opuścić estrady. Albo nie może, w końcu trudno utrzymać się za tak głodową stawkę emerytalną. 

Trudna decyzja Beaty Tyszkiewicz 

Na odważny krok związany z zakończeniem kariery zdecydowała się na początku tego roku Beata Tyszkiewicz. 79-letnia jurorka programu „Dancing with the Stars. Taniec z gwiazdami” postanowiła odejść z pracy po tym, jak rok temu przeszła zawał i lekarze nakazali jej udać się na zasłużoną emeryturę. Aktorka nie ukrywa informacji na temat swoich świadczeń emerytalnych. Co miesiąc ZUS przesyła jej zaledwie 1300 złotych. Tyszkiewicz twierdzi, że sobie poradzi, nigdy nie miała problemów finansowych. Zapewne zostało jej sporo oszczędności, które zdołała uzbierać jako dobrze opłacana jurorka, w końcu za każdy odcinek otrzymywała aż 10 tys. złotych. Ponadto planuje brać udział w reklamach i pisać książki. 

Contetnt box 695x150_dopbry

 

Artyści na „śmieciówkach” 

O panią Tyszkiewicz nie ma powodu się martwić. Podobnie zresztą jak o Marylę Rodowicz, która za koncert sylwestrowy w 2017 roku zgarnęła 90 tys. złotych, więc raczej groszowa emerytura nie stanowi dla niej problemu. Powody do zmartwień mają za to mniej kasowi artyści, którzy mogą mieć teraz poważny problem. Większość z nich przez całe życie pracowała na umowach zwanych dzisiaj „śmieciówkami”. Na etat mogli liczyć właściwie tylko pracownicy teatrów czy uczelni wyższych. Kiedyś, jak wyznaje sama Beata Tyszkiewicz, nie mówiło się o konieczności płacenia składek. Zwyczajnie brakowało wiedzy na temat działania systemu emerytalnego. Na szczęście współcześni artyści freelancerzy są znacznie lepiej poinformowani.

Sam sobie szefem

W jaki sposób powinna zabezpieczyć się wschodząca dziś gwiazda? Na pewno nie należy liczyć na to, że sukces i popularność będą trwać wiecznie. Doskonałym tego przykładem są muzycy zespołu Ich Troje. Michał Wiśniewski swego czasu stracił aż 30 mln złotych. Majątek przepuścił głównie na zachcianki i nietrafione inwestycje. Z kolei Jacek Łągwa wpadł w tarapaty dwa lata temu, w trakcie rozwodu. To wtedy musiał oddać żonie połowę majątku i ostatecznie zadłużył się na 300 tys. franków szwajcarskich. Jak zabezpieczyć się na starość? Jednym z rozwiązań jest założenie własnej działalności gospodarczej i odprowadzanie comiesięcznych składek do ZUS-u. Artyści mają również możliwość zgłoszenia się do działającej przy Ministerstwie Kultury Komisji Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, która decyduje, czy działalność zostaje uznana za twórczą lub artystyczną. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, można zacząć odprowadzać składki. 

Niektóre gwiazdy nigdy w życiu nie płaciły składek ani nie odkładały nadwyżek finansowych, a to niestety skutkuje problemami wiążącymi się z koniecznością pracy aż do śmierci. Niewątpliwie sprawę utrudniają nieregularne zarobki i nietypowy charakter wykonywanego zawodu, niemniej jednak artystyczne bujanie w obłokach powinno mieć swoje granice. W końcu chodzi o to, by zwyczajnie zatroszczyć się o własną starość. 

pobrane (3)

Zobacz, ile wiesz o ubezpieczeniach społecznych! Weź udział w quizie - kliknij!

Artykuł powstał we współpracy z ZUS przy projekcie „Lekcje z ZUS”.

Czy wiesz, że każdy ubezpieczony ma swoje indywidualne konto w ZUS? Na tym koncie zapisywane są składki odprowadzane na...

Opublikowany przez Olimpiada Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych 9 marca 2018