Do wielu ułatwień już dawno się przyzwyczailiśmy. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że przez internet możemy również załatwić większość formalności, które jeszcze niedawno wymagałyby od wybranie się osobiście do ZUS-u. Jakie udogodnienia czekają na nas w sieci?

Składki 

PUE ZUS, czyli Platforma Usług Elektronicznych, to narzędzie, dzięki któremu uporamy się z większością formalności. Jedną z podstawowych możliwości, jakie daje nam PUE ZUS, jest kontrola stanu naszych składek. 

W systemie możemy sami zweryfikować dane dotyczące okresów i rodzajów ubezpieczeń, do których jesteśmy zgłoszeni jako beneficjenci. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, dostaniemy również wgląd do archiwalnych danych o składkach opłacanych wiele lat wcześniej. 

Emerytura

Oprócz kontroli nad stanem naszych składek, dzięki PUE możemy zyskać również dostęp do informacji na temat kapitału początkowego oraz sprawdzić wysokość zgromadzonych na nim składek po ostatniej waloryzacji.

Mamy również wgląd do wyciągów z informacjami o rocznych stanach naszego konta w ZUS-ie, które do tej pory trafiały do nas drogą listowną. Dzięki temu nie utoniemy w morzu papierów i z łatwością znajdziemy potrzebne informacje. 

Co istotne, nie tylko zweryfikujemy stan naszych składek, ale również wyliczymy hipotetyczną wysokość emerytury, które będzie nam przysługiwać. Możemy to zrobić dzięki specjalnemu kalkulatorowi.

Zaświadczenie lekarskie

Odejście od tradycyjnego, papierowego zwolnienia lekarskiego okazało się zbawieniem dla każdego, komu zdarzyło się zachorować. My nie musimy się martwić o dostarczenie go do pracodawcy – bo trafi do niego automatycznie. Pracodawca zaś od razu widzi, że nie będzie nas w pracy i może planować zastępstwo.

quiz2

Dzięki PUE ZUS możemy również zweryfikować nasze ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia, skontrolować wysokość składek zdrowotnych oraz sprawdzić informacje o ubezpieczeniach, którymi objęci są członkowie naszej rodziny.

500+

PUE ZUS to także zbawienie dla wszystkich rodziców, który chcą skorzystać z rządowego programu 500+. Jeśli tylko spełniamy wszystkie warunki możemy przy pomocy wirtualnego formularza z wnioskiem SW-1 dostępnego na platformie internetowej złożyć podanie o wypłatę świadczenia. 

Następnie wystarczy potwierdzić wniosek bezpiecznym podpisem elektronicznym, podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP lub podpisem PUE ZUS i gotowe! Całość zajmie nam zaledwie kilka minut, bez konieczności stania w kolejkach w oddziale.

Contetnt box 480x150_dopbry

ePłatnik

Częścią platformy PUE ZUS jest program ePłatnik, służący do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Z jego pomocą utworzymy, przejrzymy i wyślemy do ZUS wszelkie dokumenty ubezpieczeniowe, przygotujemy wszelkie raporty i wybierzemy sposób wysyłki i podpisywania dokumentów.

Z myślą o Was utworzyliśmy grupę

Z aplikacji mogą korzystać wszyscy prowadzący małe lub średnie przedsiębiorstwo, zatrudniający do stu osób, którzy mają konto na Platformie Usług Elektronicznych oraz osoby upoważnione do korzystania z programu przez przedsiębiorcę, jak np. księgowy czy pracownik biura rachunkowego.

Artykuł powstał we współpracy z ZUS