Spis treści:

Prezent dla nauczyciela — dawać czy nie? 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sprawienie prezentu nauczycielowi nie jest obowiązkowe, a za swoją pracę — tak jak wykonawcy innych zawodów — dostaje on wynagrodzenie. Większość nauczycieli twierdzi zresztą, że w swoje święto nie oczekuje od uczniów żadnych upominków. Jeśli jednak w taki dzień podarujemy swojemu wychowawcy lub ulubionemu nauczycielowi — w dowód wdzięczności czy sympatii — skromny upominek, na pewno będzie mu bardzo miło.

Trzeba jednak pamiętać, że kupowanie zbyt kosztownych prezentów może wprawić nauczyciela w zakłopotanie i sprawić, że poczuje się on niezręcznie. Lepiej zatem postawić na coś tradycyjnego, przydatnego lub wykonanego własnoręcznie. 

Przeczytaj również: Autor tekstu z arkusza maturalnego o egzaminie: „Nie mam pojęcia, jak odpowiedzieć na te pytania”

Tradycyjne podarunki dla nauczycieli 

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się dawać nauczycielowi jeden prezent całą klasą, czy niektórzy z was będą chcieli zrobić to osobno, to istnieją prezenty, które stale są aktualne i zawsze robią dobre wrażenie. To przede wszystkim kwiaty i słodkości.

Gdy całą klasą złożycie się na bukiet kwiatów dla wychowawcy, kwota do „zrzutki” będzie symboliczna, a obdarowany z pewnością poczuje się zadowolony. Jeśli natomiast ktoś chce podziękować któremuś nauczycielowi osobiście, to może kupić np. jedną różę, która kosztuje kilka złotych, więc nie nadwyręży uczniowskiego budżetu, a jednocześnie sprawi przyjemność nauczycielowi.

Większość z nas lubi słodkości, więc by osłodzić pedagogowi ten dzień, możecie podarować mu równie klasyczny, co kwiaty prezent, czyli czekoladki. Można je dołączyć do kwiatów lub kupić zamiast nich. Do jednego, jak i drugiego prezentu warto dołączyć kartkę lub liścik z życzeniami i podziękowaniami — gdy kwiaty zwiędną, a czekoladki zostaną zjedzone, nauczycielowi zostanie po was pamiątka na lata. 

Każdego nauczyciela ucieszy przydatny prezent 

By prezent nie był zbędny i drogi, warto się zastanowić na tym, co dla Waszego nauczyciela może okazać się przydatne i co na pewno wykorzysta. Każdy pedagog z pewnością ucieszy się z rzeczy, które na co dzień ułatwiają mu pracę, czyli np. z organizera, kalendarza, notesu, długopisu czy pióra. Dobrym pomysłem na prezent dla nauczyciela jest także ciekawy kubek, z którego będzie mógł popijać w szkole kawę lub niebanalna lniana torba, która pomieści wasze kartkówki, sprawdziany i wypracowania.

Jeśli natomiast nie jesteście pewni, czy wasz prezent przypadnie do gustu nauczycielowi, możecie podarować mu bon podarunkowy np. do księgarni, w której będzie mógł wybrać to, co najbardziej go interesuje. Z tańszych upominków strzałem w dziesiątkę będzie natomiast dobra kawa lub herbata. 

Przeczytaj również: Oto z czym uczniowie mają największe problemy, kończąc szkołę podstawową

Spersonalizowany prezent dla nauczyciela

Przed kupieniem lub wykonaniem prezentu dla nauczyciela warto się zastanowić nad tym, czego może on potrzebować lub co go ucieszy. Widzicie się z nim na co dzień, więc na pewno, jesteście w stanie powiedzieć, co lubi lub czym się interesuje. Panią od geografii może ucieszyć np. naścienna mapa świata, na której będzie mogła zaznaczać zwiedzone przez siebie miejsca; plastyczkę album z wystawy, o której ostatnio wam opowiadała; a historyka związana z II wojną światową gra planszowa, o której wspominał, że chciałby w nią zagrać.  

Własnoręcznie wykonane prezenty dla nauczycieli 

To, co nauczycieli ucieszy jednak najbardziej, to przede wszystkim prezenty, które będą przez was zrobione własnoręcznie. Nie dość, że będzie to na pewno oryginalny prezent, to jeszcze, gdy pedagog go dostanie, na pewno będzie zachwycony tym, że poświęciliście dla niego czas i włożyliście w to swoje serce. Do tego na pewno zachowa to na pamiątkę i będzie mógł was wspominać nawet wówczas, gdy skończycie już szkołę.

Najłatwiejsza do wykonania będzie własnoręcznie stworzona laurka lub kartka z życzeniami, w której napiszecie, za co cenicie danego nauczyciela. Wspólnie możecie podarować wychowawcy klasowe zdjęcie w ozdobionej przez was ramce. Jeśli natomiast zdecydujecie się na wcześniej wspomniany kubek lub lnianą torbę, to również warto je ozdobić swoimi podpisami i rysunkami. Możecie być pewni, że tego typu prezenty wzruszają waszych nauczycieli do łez! 

Przeczytaj również: Były już YOLO i cringe. Niemiecka młodzież wybiera słowo roku

Czego nauczyciele nie lubią dostawać?

Przy kupowaniu prezentów dla nauczyciela na pewno warto zachować umiar. Większość pedagogów mogłaby poczuć się zakłopotana, dostając zbyt kosztowny lub zbyt osobisty prezent. Dlatego bardzo drogie upominki czy bony na weekend w SPA niekoniecznie będą przez nich dobrze odebrane.  
 
Kontrowersyjnym podarunkiem dla nauczyciela jest również alkohol (zwłaszcza ten wysokoprocentowy), szczególnie gdy wręczają go niepełnoletni uczniowie. Nigdy też nie wiemy, jaki stosunek do alkoholu ma dany pedagog i czy przypadkiem nie jest abstynentem.  

Choć może to zdziwić, to jest też grupa nauczycieli, która nie lubi dostawać kwiatów, szczególnie wówczas, gdy jest ich zbyt dużo. O ile jeden bukiet od całej klasy i kilka pojedynczych róż wręczonych osobiście na pewno nie będą dla nikogo problemem, to osobne bukiety od kilkunastu osób w klasie łącznie niekoniecznie będą trafionym podarunkiem. Część nauczycieli uważa, że wówczas kwiaty stają się problemem, ponieważ trzeba o nie dbać, by nie zwiędły zbyt szybko, a po kilku dniach i tak trzeba oczyścić z nich mieszkanie. Inni twierdzą, że dużej ilości ciętych kwiatów, po prostu szkoda, jeśli i tak za kilka dni mają one zginąć.

oprac. Joanna Cwynar

 

Rozwiąż nasze quizy:

QUIZ ortograficzny. Czy wiesz, jak zapisać te rzadko używane wyrazy?

Bardzo trudny QUIZ z wiedzy ogólnej. Nieliczni zdobywają 100 proc.

QUIZ: Byłeś uczniem w PRL? Z łatwością odpowiesz na te pytania, choć przy 9. może być różnie