Prezent dla nauczyciela — dawać czy nie? 

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sprawienie prezentu nauczycielowi nie jest obowiązkowe, a za swoją pracę — tak jak wykonawcy innych zawodów — dostaje on wynagrodzenie. Większość nauczycieli twierdzi zresztą, że w swoje święto nie oczekuje od uczniów żadnych upominków. Jeśli jednak w taki dzień podarujemy swojemu wychowawcy lub ulubionemu belfrowi — w dowód wdzięczności czy sympatii — skromny upominek, na pewno będzie mu bardzo miło. Trzeba jednak pamiętać, że kupowanie zbyt kosztownych prezentów może wprawić nauczyciela w zakłopotanie i sprawić, że poczuje się on niezręcznie. Lepiej zatem postawić na coś tradycyjnego, przydatnego lub wykonanego własnoręcznie. 

Tradycyjne podarunki dla nauczycieli 

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się dawać nauczycielowi jeden prezent całą klasą, czy niektórzy z Was będą chcieli zrobić to osobno, to istnieją prezenty, które stale są aktualne i zawsze robią dobre wrażenie. To przede wszystkim kwiaty i słodkości. Gdy całą klasą złożycie się na bukiet kwiatów dla wychowawcy, kwota do „zrzutki” będzie symboliczna, a obdarowany z pewnością poczuje się zadowolony. Jeśli natomiast ktoś chce podziękować któremuś nauczycielowi osobiście, to może kupić np. jedną różę, która kosztuje kilka złotych, więc nie nadwyręży uczniowskiego budżetu, a jednocześnie sprawi przyjemność belfrowi. Większość z nas lubi słodkości, więc by osłodzić pedagogowi ten dzień, możecie podarować mu równie klasyczny, co kwiaty prezent, czyli czekoladki. Można je dołączyć do kwiatów lub kupić zamiast nich. Do jednego, jak i drugiego prezentu warto dołączyć kartkę lub liścik z życzeniami i podziękowaniami — gdy kwiaty zwiędną, a czekoladki zostaną zjedzone, nauczycielowi zostanie po was pamiątka na lata. 

Każdego nauczyciela ucieszy przydatny prezent 

By prezent nie był zbędny i drogi, warto się zastanowić na tym, co dla Waszego nauczyciela może okazać się przydatne i co na pewno wykorzysta. Każdy belfer z pewnością ucieszy się z rzeczy, które na co dzień ułatwiają mu pracę, czyli np. z organizera, kalendarza, notesu, długopisu czy pióra. Dobrym pomysłem na prezent dla nauczyciela jest także ciekawy kubek, z którego będzie mógł popijać w szkole kawę lub niebanalna lniana torba, która pomieści wasze kartkówki, sprawdziany i wypracowania.

57631824_m
Prezent dla nauczyciela najlepiej wykonać własnoręcznie. /123RF/PICSEL

Jeśli natomiast nie jesteście pewni, czy wasz prezent przypadnie do gustu nauczycielowi, możecie podarować mu bon podarunkowy np. do księgarni, w której będzie mógł wybrać to, co najbardziej go interesuje. Z tańszych upominków strzałem w dziesiątkę będzie natomiast dobra kawa lub herbata. 

Spersonalizowany prezent dla belfra 

Przed kupieniem lub wykonaniem podarunku dla nauczyciela warto się zastanowić nad tym, czego może on potrzebować lub co go ucieszy. Widzicie się z nim na co dzień, więc na pewno, jesteście w stanie powiedzieć, co lubi lub czym się interesuje. Panią od geografii może ucieszyć np. naścienna mapa świata, na której będzie mogła zaznaczać zwiedzone przez siebie miejsca; plastyczkę album z wystawy, o której ostatnio wam opowiadała; a historyka związana z II wojną światową gra planszowa, o której wspominał, że chciałby w nią zagrać.  

Własnoręcznie wykonane prezenty dla nauczycieli 

To, co waszych nauczycieli ucieszy jednak najbardziej, to przede wszystkim prezenty, które będą przez Was zrobione własnoręcznie. Gdy pedagog dostanie taki upominek, na pewno będzie zachwycony tym, że poświęciliście dla niego czas i włożyliście w to swoje serce. Do tego na pewno zachowa to na pamiątkę i będzie mógł was wspominać nawet wówczas, gdy skończycie już szkołę. Najłatwiejsza do wykonania będzie własnoręcznie stworzona laurka lub kartka z życzeniami, w której napiszecie, za co cenicie danego nauczyciela. Wspólnie możecie podarować wychowawcy klasowe zdjęcie w ozdobionej przez was ramce. Jeśli natomiast zdecydujecie się na wcześniej wspomniany kubek lub lnianą torbę, to również warto je ozdobić swoimi podpisami i rysunkami. Możecie być pewni, że tego typu prezenty wzruszają waszych nauczycieli do łez! 

Joanna Cwynar