Żmija zygzakowata

Występuje w Polsce. Uwielbia przebywać na obrzeżach lasów, podmokłych łąkach oraz bagnach i torfowiskach. Tryb życia? Dzienny. Godność? Żmija zygzakowata. Ulubione zajęcie? Wygrzewanie na słońcu. Możesz ją łatwo rozpoznać po czarnym zygzaku na grzbiecie. Zapada w sen zimowy w październiku, a budzi się w marcu. To bardzo delikatny gad, któremu szkodzą nawet drobne obrażenia. Wybitny zoolog Zbigniew Szyndlar skutecznie obala wszystkie fałszywe opowieści i przesądy dotyczące tego gada. Według niego znany jest tylko jeden przypadek zgonu po jego ukąszeniu. Żmija ta atakuje tylko w przypadku bezpośredniego kontaktu z człowiekiem. Z tego powodu leśnicy zalecają założenie wysokich butów, przed wycieczką do lasu.

Wiesz jak ważne, są dla ekosystemu żmije? Wiesz, że polują na gryzonie i krety? Żmija ogranicza ich liczebność i jest w tym specjalistą. Rozwinięty zmysł węchu pomaga jej wytropić ofiarę.

78310872_m
Źródło: 123RF/Picsel

Wiedziałeś, że jad żmii zygzakowatej ma zastosowanie w medycynie? Jest składnikiem maści dostępnej w aptekach na terenie Polski. Preparat ten jest pomocniczy w leczeniu dolegliwości bólowych: stawowych, mięśniowych, pourazowych oraz nerwobólach.