Brak kondycji oraz problemy z nadwagą i wiążące się z tym choroby to bez wątpienia zmora współczesnych czasów. Dolegliwości te coraz częściej dotyczą nie tylko dorosłych! Siedzący tryb życia, niezdrowe jedzenie, brak czasu i motywacji sprawiają, że wielu z nas łapie zadyszkę już po wejściu po schodach na czwarte piętro. Łatwo to zmienić! Uprawianie sportu nie musi oznaczać  kilku godzin  spędzanych na siłowni, stu kilometrów na rowerze czy bieganiu maratonów.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Aby cieszyć się pozytywnymi efektami, jakie daje nam sport, nie trzeba uprawiać go wyczynowo. Ważne, by robić to regularnie – wystarczy pół godziny każdego dnia. Może to być zarówno bieganie, jak i proste ćwiczenia z ciężarkami czy zajęcia fitness na siłowni. Wiele korzyści przyniesie już zresztą zwykły spacer. Czas zawsze się znajdzie. Wystarczy wysiąść z autobusu o przystanek wcześniej i resztę trasy do domu lub szkoły pokonać piechotą.

Przed ćwiczeniami warto pamiętać o rozgrzewce. To prosty sposób na zmniejszenia ryzyka odniesienia kontuzji. Intensywność i czas treningu warto dostosować do naszych możliwości, a dopiero z czasem podnosić sobie poprzeczkę. Na początku swojej przygody ze sportem najlepiej skorzystać z rad trenera. Korzyści z ruchu i aktywności można zauważyć błyskawicznie: przypływ energii, poprawa nastroju, łatwiejsza zdolność koncentracji. Poprawi się też odporność, a tkanka tłuszczowa zacznie znikać. Warto przy okazji pamiętać, że aktywności ruchowej powinna towarzyszyć zdrowa dieta.

Podczas aktywności fizycznej w organizmie zwiększa się zapotrzebowanie mięśni i mózgu na tlen, wzrasta też wydzielanie produktów przemiany materii. Można powiedzieć, że nasze ciało „wynagradza” nas za wysiłek, w zamian wydzielając tzw. hormony szczęścia. Podczas uprawiania sportu nasz organizm produkuje serotoninę, oksytocynę, dopaminę i endorfiny, dające uczucie beztroski i satysfakcji oraz zachęcające do powtórzenia ćwiczeń w przyszłości.

Sport to zdrowie. Warto zacząć już od najmłodszych lat

Im wcześniej wyrobimy w sobie prawidłowe nawyki, tym łatwiej będzie o siebie zadbać w przyszłości. Pomóc w tym mają takie programy jak „Dobra drużyna PZU”, w ramach której realizowane są różne projekty sportowe, m.in. „Mata w każdej szkole” czy „Futbol Plus”.

Celem PZU jest zapewnienie dostępu do regularnych treningów dzieciom z niepełnosprawnościami i z małych miejscowości. /fot. materiały prasowe

PZU zapewnia wsparcie klubom  i drużynom sportowym. Inicjatywę zainaugurowano w czerwcu, a jej celem jest pomoc w likwidacji następstw deficytu aktywności ruchowej spowodowanego przez pandemię oraz zapewnienie dostępu do regularnych treningów dzieciom z niepełnosprawnościami i pochodzącym z małych miejscowości, gdzie dostęp do infrastruktury sportowej jest trudniejszy. Ambasadorką programu i kapitanką Dobrej Drużyny PZU jest Iga Świątek.

Najnowszym projektem pod egidą Dobrej Drużyny jest Futbol Plus – wspólne przedsięwzięcie PZU i Amp Futbol.

– Projekt Futbol Plus daje możliwość spełniania dziecięcych marzeń związanych z uprawianiem piłki nożnej. Wspierając program, zachęcamy również dzieci i młodzież do aktywnego i zdrowego stylu życia. Mamy nadzieję, że już niedługo kolejne akademie dołączą do programu Dobra Drużyna PZU – mówi Robert Lubański, dyrektor ds. prewencji w PZU. Amp Futbol Polska oraz największy polski ubezpieczyciel zachęcają do zakładania kolejnych szkółek dla dzieci ze wszystkimi rodzajami niepełnosprawności. Obecnie w całym kraju mamy siedem akademii, ale jest to niewiele w porównaniu z innymi państwami — na przykład w Anglii jest ich kilka tysięcy! W ramach Futbol Plus organizowane są wyjazdy i turnieje, dzięki którym młodzi piłkarze mogą poznawać świat i osoby podzielające te same pasje.

Dobra Drużyna PZU współpracuje także z Akademickim Związkiem Sportowym, który od lat  organizuje wydarzenia sportowe dla dzieci, takie jak Od Młodzika Do Olimpijczyka – ogólnopolskie zawody pływackie, Z SKS-u do AZS-u – zawody sportowe dla uczniów szkół średnich, czy wytrzymałościowe Testy Coopera.

W sumie na wsparcie Dobrej Drużyny PZU mogą już liczyć: Junior Amp Futbol, Futbolowa Banda, Futbol Plus, AZS, Polski Związek Zapaśniczy z programem Mata w każdej szkole, Szkoła Mistrzostwa Sportowego RESOVIA, Katolicki Klub Sportowy Victoria, Stowarzyszenie Nadzieja na Mundial, Płońska Akademia Futbolu i Akademia Stali Mielec. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.dobradruzynapzu.pl.

PZU Dobra Drużyna_Co nam daje aktywność fizyczna_Foto3
PZU zapewnia wsparcie klubom  i drużynom sportowym. /fot. materiały prasowe

Naukowych dowodów, potwierdzających pozytywny wpływ aktywności na nasze zdrowie nieustannie przybywa. Jednym z najsłynniejszych jest badanie The Harvard Nurses Health Study, gdzie dowiedziono, że spacer lub jazda na rowerze przez 30 minut dziennie wystarczy, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy. Innymi słowy: aktywność fizyczna po prostu wydłuża życie. Jeśli kiedyś naukowcy wymyślą lek, którego regularne zażywanie sprawi, że będziemy żyć dłużej, ktoś z pewnością dorobi się na tym fortuny, a półki w aptekach i sklepach będą świecić pustkami. Tymczasem taki lek mamy już dziś, do tego za darmo. Nazywa się: sport.

Prezentacja partnera