Nowy Kanał Sueski

Ma on 72 kilometry długości, a dzięki niemu droga wodna z Azji do Europy jest krótsza nawet o 15 dni. Nowy szlak łączy się z Kanałem Sueskim, a jego budowę rozpoczęto w 2014 roku. Dzięki temu na większej części kanału możliwe jest podróżowanie w dwóch kierunkach. Celem rozbudowania istniejącego Kanału Sueskiego było przyciągnięcie większej ilości statków i wpływ na rozwój gospodarki kraju. Egipscy inżynierowie uważali, że, na wykonanie konstrukcji wystarczą trzy lata. Czas trwania prac został jednak ograniczony przez prezydenta Egiptu, do roku.

Nowy Kanał Sueski
Źródło: 123RF/Picsel

Abdel Fattah as-Sisi wyścig z czasem przypisał do „pogarszającego się bezpieczeństwa”, które mogło zagrozić projektowi. Wybudowanie kanału w takim czasie wydawało się szaleństwem. W porównaniu do Kanału Sueskiego, którego budowa zajęła 10 lat, nowa droga morska została stworzona w mniej niż 12 miesięcy! Wprawdzie połowa kanału jedynie poszerzała obecny, to i tak czas budowy jest imponujący. 

Wielki Kanał (Chiny)

Nie ma na świecie dłuższego sztucznego kanału transportowego niż ten. Obecnie jego długość wynosi około 1800 km. Został on zbudowany za panowania cesarza Sui Wendi w V w. p.n.e. Wszystkie rzeki w Chinach biegną ze wschodu na zachód, co powodowało utrudnienie w zaopatrzeniu dworu w żywność. Droga wodna, którą chciał stworzyć cesarz, miała łączyć ze sobą północ z południem. Do pracy zaangażował chłopów chińskich. Podobnie jak podczas budowy Kanału Panamskiego zginęła niezliczona ilość osób.

Wielki Kanał Chiński
Źródło: 123RF/Picsel

Ofiarami nie byli tylko pracownicy, ale także mieszkańcy wsi. Ze względu na liczną grupę, która pracowała przy kanale, rolnikom brakowało pracowników w czasie żniw. Wysiłki włożone w stworzenie Wielkiego Kanału są porównywalne do budowy Wielkiego Muru. Obecnie kanał w wielu odcinkach nie nadaje się do żeglugi. W niektórych miastach jego trasy przecinają się w kilku miejscach, przez co nazywany jest „chińską Wenecją”. Wielki Kanał został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i ciągle cieszy się zainteresowaniem turystów.

Sprawdź pozostałe ciekawostki geograficzne:

Ciekawostki geograficzne: Niezwykłe zjawiska pogodowe

Ciekawostki geograficzne: Niezwykłe jeziora

Ciekawostki geograficzne: Niezwykłe wyspy