Halo

Kto mówi? Świetlisty pierścień wokół Słońca lub Księżyca. Z greki hálos oznacza tarczę słoneczną, a my określamy w ten właśnie sposób to niezwykłe zjawisko optyczne. Jest ono spowodowane załamaniem na kryształach lodu i odbiciem wewnątrz kryształów lodu znajdujących się w chmurach typu cirrostratus bądź w lodowej mgle. Halo może przybierać różne formy, takie jak plamy, łuki czy pierścienie. Może być też białe lub w kolorach tęczy.

Do najbardziej znanych typów halo, należy halo 22° i słup świetlny (który pojawił się w poprzednim artykule). Halo 22° występuje w postaci okręgu o promieniu kątowym 22° wokół słońca lub księżyca i może być widoczne aż 100 dni w ciągu roku.

Halo 22
Zdjęcie Halo 22° wykonane w 2007 roku przez Brocken Inaglory. Licencja: CC BY-SA 3.0

Ponownie, zamiast skupić się na fizycznych aspektach tego zjawiska, zaprezentujemy wam ciekawostki z nim związane. Zanim opracowane zostały zasady meteorologii, halo pomagało w prognozowaniu pogody. Kiedy się pojawia, jest bardzo duża szansa, że w ciągu 24 godzin spadnie deszcz. O tym zjawisku wspominał już Arystoteles, natomiast pierwszy dokładny opis halo wraz z podziałem na rodzaje znajduje się w „Ostatniej historii dynastii Chin” z 637 roku.