Spotted Lake

To nie jest jezioro, w którym odnajdziecie miłość swojego życia, do której baliście się zagadać. To akwen wypełniony złożami siarczanu magnezu, wapnia, sodu, a nawet srebra i tytanu. Tworzą one na powierzchni kolorowe plamy, które zmieniają barwę w zależności od składu mineralnego i ilości opadów w danym okresie. Jezioro znajduje się w Ameryce Północnej, na terytorium Kanady. 

Spotted Lake
Spotted Lake. Źródło: 123RF/Picsel

 Jest ono ważnym miejscem kultu dla Indian, którzy od lat traktują je jako lecznicze źródło. W 2001 roku kupili oni działkę wraz z Spotted Lake. Jeżeli wybieracie się do Kanady, warto zatrzymać się w Kolumbii Brytyjskiej i zobaczyć ten cud natury.

Diabelskie Jezioro w Waiotapu

To wyjątkowe miejsce znajduje się w Nowej Zelandii, na północ od miasta Rotura. Ze względu na aktywne minerały i osady siarki, woda w Devil’s Bath ma intensywny zielony kolor. Nie jest jedynym kolorowym gorącym źródłem, które znajduje się w tej okolicy. Na terenie Waiatapu znajdziecie również gejzery i wrzące baseny błotne. Cały obszar geotermalny zajmuje 18 kilometrów kwadratowych. 

Devil's Bath
Devil's Bath. Źródło: 123RF/Picsel

Tak jak w przypadku Spotted Lake, obszar Waiotapu należał do tubylców, zanim przybyli Europejczycy. Byli to Maorysi z plemienia Ngati Whaoa. Dzisiaj ponownie został przejęty przez Maorysów i działa jako atrakcja turystyczna. 

Poprzednie "Ciekawostki geograficzne":

Ciekawostki geograficzne: Niezwykłe wyspy