Kanał Koryncki
Źródło: 123RF/Picsel

Kanał Koryncki

Droga wodna, ktorą tworzy Kanał Koryncki, ma niewiele ponad 63 km. Skraca ona długość podróży o 400 km i łączy Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Początki budowy sięgają VI wieku p.n.e., wtedy to Periander, grecki mędrzec, planował przekopanie kanału. Plany nie zostały wykonane prawdopodobnie z powodu braku środków lub przez zabobony. Wizja stworzenia kanału interesowała m.in. Juliusza Cezara i Aleksandra Wielkiego.

Chcieli oni, aby historia kojarzyła ich imiona z tym dokonaniem. Nie podjęli się oni jednak wyzwania ze względu na sprzeciw egipskich budowniczych. Do budowy wrócono w roku 67 z inicjatywy Nerona, cesarza rzymskiego. W celu ukończenia prac władca zaangażował 6 000 niewolników. Praca została przerwana przez śmierć władcy, a wznowiono ją dopiero w latach 90. XIX wieku. W roku 1893, po osiemnastu wiekach prac nad tunelem, ukończono jego budowę.

Wielki Kanał (Chiny)

Nie ma na świecie dłuższego sztucznego kanału transportowego niż ten. Obecnie jego długość wynosi około 1800 km. Został on zbudowany za panowania cesarza Sui Wendi w V w. p.n.e. Wszystkie rzeki w Chinach biegną ze wschodu na zachód, co powodowało utrudnienie w zaopatrzeniu dworu w żywność. Droga wodna, którą chciał stworzyć cesarz, miała łączyć ze sobą północ z południem. Do pracy zaangażował chińskich chłopów. Podobnie jak podczas budowy Kanału Panamskiego zginęła niezliczona ilość osób.

Wielki Kanał Chiński
Źródło: 123RF/Picsel

Ofiarami nie byli tylko pracownicy, ale także mieszkańcy wsi. Ze względu na liczną grupę, która pracowała przy kanale, rolnikom brakowało pracowników w czasie żniw. Wysiłki włożone w stworzenie Wielkiego Kanału są porównywalne do budowy Wielkiego Muru. Obecnie kanał w wielu odcinkach nie nadaje się do żeglugi. W niektórych miastach jego trasy przecinają się w kilku miejscach, przez co nazywany jest „chińską Wenecją”. Wielki Kanał został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów.

Sprawdź pozostałe ciekawostki geograficzne:

Ciekawostki geograficzne: Niezwykłe zjawiska pogodowe

Ciekawostki geograficzne: Niezwykłe jeziora

Ciekawostki geograficzne: Niezwykłe wyspy