Skrzekot

Skrzekot
Mieszaniec cietrzewia i głuszca - skrzekot. Autor: F. C. Robiller. Licencja: CC BY-SA 3.0

W tej serii nie pojawił się jeszcze mieszaniec, który jest potomkiem dwóch różnych gatunków ptaków. O ile w przypadku świniodzika, do jego narodzin zazwyczaj dochodzi przez umyślne krzyżowanie gatunków przez człowieka, to skrzekot powstaje w warunkach naturalnych, Rodzicami skrzekota są cietrzew i głuszec, dwa gatunki dużych ptaków z rodziny kurowatych. Powstały w wyniku ich naturalnego krzyżowania bastard jest bezpłodny. W zależności od płci jest bardziej podobny do głuszca (jeśli jest to samica) lub cietrzewia (jeśli jest to samiec).

Muł

To jedna z najbardziej znanych hybryd. W wielu krajach wykorzystywany jest jako zwierzę juczne. Jest potomkiem samca osła i samicy konia. Muły jednak dużo bardziej odporne i cierpliwe niż konie, a bardziej inteligentne i mnie uparte od osłów. Znane są już od starożytności. W Starożytnym Egipcie konie z osłami krzyżowano już 3000 lat p.n.e.

Muł w górach
Muł w górach. Źródło: 123RF/Picsel

Osłomuł

W przypadku osłomuła rodzicami są samica osła i samiec konia. Występują one dużo rzadziej niż muły, ponieważ ta krzyżówka nie opłaca się i rzadko znajduje zastosowanie. Od muła jest słabszy i niższy, czasem jednak wykorzystywany jest w onoterapii – metodzie fizjoterapii ruchowej z użyciem konia lub zwierzęcia o podobnych cechach.

Zobaczcie poprzednie artykuły z tej serii:

Ciekawostki biologiczne: mieszańce zwierząt (Legrys, Wilczak, Żubroń)

Ciekawostki biologiczne: mieszańce zwierząt cz. 2 (Grolar, Afrykańskie pszczoły zabójcy, Kot Savannah)

Ciekawostki biologiczne: mieszańce zwierząt cz. 3 (Zonkey, Leopon, Cama)