Leopon

Wszystkie dzikie koty to okazałe i imponująco wyglądające ssaki, ale co powiecie na ten okaz? Leopon, w Polsce nazywany także lepartem, to krzyżówka samca lamparta (pantery) i samicy lwa. Został wyhodowany przez człowieka po raz pierwszy na początku XX wieku i nie jest możliwe, żeby ten mieszaniec występował na wolności. Historia powstania leopona jest dość niechlubna, ponieważ głównym celem mutacji była chęć sprzedaży ich pięknych futer w Indiach.

Leopony cechują się większą masą ciała niż lamparty, mają brązowe cętki zamiast czarnych i pikowane ogony. Do panter upodabnia je chęć zabawy w wodzie i umiejętność wspinania się po drzewach. Po lwie odziedziczyły natomiast grzywę, lecz jest ona zazwyczaj bardzo rzadka. Co ciekawe, samce tych bastardów mogą się rozmnażać, ale tylko z jednym gatunkiem z rodziny kotowatych – a mianowicie z samicą liguara (krzyżówką samicy lwa i samca jaguara).

Cama

Kolejnym bastardem zwierzęcym jest Cama. Łatwo odgadnąć, że jest to połączenie lamy i samca wielbłąda jednogarbnego, inaczej dromadera. Camy są efektem działalności człowieka, chciano bowiem stworzyć gatunek produkujący większą ilość wełny niż lama oraz posiadający rozmiar i siłę wielbłąda. Niestety nie udało się otrzymać mieszańca o takich cechach. Camy nie osiągają takich rozmiarów jak wielbłądy. Odziedziczyły jedynie po nich krótkie uszy i długi ogon, nie mają natomiast garbu, a ich kopyta są rozdwojone jak u lamy. 

Cama w Camel Reproduction Centre w Dubaju

Te zwierzęta powstają jedynie w wyniku sztucznego zapłodnienia, ponieważ wielbłądy są o wiele większe i cięższe od lam. Nie da się wyhodować Camy ze skrzyżowania żeńskiego dromadera i samca lamy. Dorosłe osobniki Cam wykazują zdolność seksualną i mogą okazać się płodne.

Jeśli jesteście ciekawi, jakie są inne przykłady bastardów, przeczytajcie poprzednie części:

Ciekawostki biologiczne: mieszańce zwierząt

Ciekawostki biologiczne: mieszańce zwierząt cz. 2