Chociaż polski i ukraiński należą do grupy języków słowiańskich i część słów z jednego języka może wydawać się podobna do słów z drugiego, to nie zawsze porozumienie się Polaka z Ukraińcem będzie łatwe. Problemy może sprawiać również czytanie cyrylicy.  

Jak się porozumiewać z osobami z Ukrainy? 

Warto pamiętać, że wielu naszych ukraińskich sąsiadów, szczególnie młodych, zna język angielski, zatem jeśli nim władamy, możemy spróbować porozumiewać się również przy jego pomocy. Niestety jest również wiele osób, które nie znają angielskiego, zatem jeśli pragniemy nieść uciekającym przed wojną osobom pomoc poprzez zaangażowanie się w wolontariat, przewożenie ich z miejsca na miejsce czy zaoferowanie obiadu lub noclegu, warto poznać kilka podstawowych zwrotów, które w takich sytuacjach mogą okazać się bardzo użyteczne.  

Na szczęście, by móc to zrobić, wcale nie trzeba od razu kupować słownika czy książki z rozmówkami polsko-ukraińskimi, ponieważ w mediach społecznościowych pojawiły się posty, z których możemy nauczyć się podstawowych zwrotów. Znajdujący się na Facebooku i Instagramie profil Językowe kontrowersje udostępnił porady na temat tego, jak czytać cyrylicę oraz słowniczek przydatnych zwrotów i słów w języku ukraińskim. Kilka pomocnych zdań wraz z wymową znajdziemy również w filmiku na Instagramie Radia RMF FM.

Przeczytaj również: Co powinniśmy wiedzieć o Ukrainie?

Poznaj cyrylicę i podstawowe zwroty — słowniczek

Część liter cyrylicy jest tożsama z literami alfabetu łacińskiego, którego używamy na co dzień. Resztę trzeba poznać i zapamiętać. 

Słowniczek zawiera podstawowe zwroty, pytania i słowa, które mogą się przydać, gdy będziemy chcieli nieść uchodźcom pomoc. Wszystkie zapisane są zarówno cyrylicą, jak i fonetycznie, by było wiadomo, jak je wymawiać. Część ukraińskich wyrazów pokrywa się z polskimi, sporo jest podobnych, więc łatwo je skojarzyć i zapamiętać.

Przygotowaliśmy dla was słowniczek w formie niewielkich plansz, możecie sobie je wydrukować i nauczyć się podstawowych zwrotów. Słowniczek przyda się też osobom, które posługują się wyłącznie językiem ukraińskim — dodaliśmy zapisane cyrylicą ukraińską wskazówki, jak wypowiadać polskie słowa. 

1

2

3

Słowniczek (1)

5

6

7

Słowniczek

Przydatne zdania wraz z wymową

Grający w polskich filmach i teatrach aktor pochodzenia ukraińskiego, Eugeniusz Diaczkow, który zajmuje się organizowaniem w Polsce pomocy dla uchodźców, czyta przydatne ukraińskie zwroty.

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez RMF FM Najlepsza Muzyka (@radio_rmffm)

Przeczytaj również:

Cudzoziemcy w polskich szkołach — zasady przyjmowania

Ekspertka: rozmawiajmy z dzieckiem o wojnie, nie popadając w skrajności

Plecak ucieczkowy. Co warto mieć przygotowane w razie niebezpieczeństwa?

RAPORT UKRAINA — ROSJA

Wojna w Ukrainie — relacje na żywo.

„Obudziły mnie strzały". Wywiady, reportaże i historie osobiste z wojny w Ukrainie.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy. Dołącz do zbiórki!